Bebeğinizin ilk 24 saati

Yeni bebeğinizin hayatının ilk günü ikiniz için de heyecan verici ve yorucu. Bu sayfa, yeni doğan bebeğinizin neyi hissedebildiğini ve göbek kordonu ile plasentanın nasıl yönetilebileceğini açıklamaktadır. Sağlıklı, tam vadeli bir hamileliğiniz varsa – 37 ila 42 haftalık hamilelikte sizin için genel bilgiler vardır.

Yeni doğan bebeğim nasıl görünecek?

Bebeğiniz doğduğunda cildi mavi ve benekli olabilir. Peynirli beyaz bir madde olan amniyotik sıvı, kan ve verniks ile kaplanmış olmaları muhtemeldir. Bu normal.

Doğumdan yaklaşık bir dakika sonra nefes almaya başladıklarında derileri pembeleşmeye başlayacaktır. Bebeğinizin elleri ve ayakları hala birkaç saat mavimsi görünebilir.

Amniyotik sıvı ve verniks, rahimde olduğu için oradadır. Bebeğinizin doğumdan sonra kokusu ve tadı alabilmesi için önemlidir. Bu tanıdık şeyler bebeğinizin rahim dışında güvende hissetmesine yardımcı olur.

Plasentanın doğumu ve göbek kordonunun kesilmesi

Bebeğinizi doğurduktan sonra , plasentayı doğurmanıza yardımcı olacak daha fazla kasılmalarınız olacaktır . Bu gerçekleştiğinde plasentaya bağlanan göbek kordonu iki yerde klemplenecek ve kesilecektir. Destek personeliniz kabloyu kesmeye davet edilebilir.,

Ciltten cilde temas

Normal bir vajinal doğumdan sonra, yeni doğmuş bebeğiniz cilt teması için göğsünüze yatırılır. Bebeğinizin uykuya ve yemeğe ihtiyacı vardır ve kendilerini güvende ve sıcak hissetmeleri gerekir, böylece cildinizi hissetmeleri gerekir.

Bu basit şeyi yapmak:

  • Yenidoğan ağlamasını azaltır
  • Emzirmeyi başlatmaya ve sürdürmeye yardımcı olur
  • Bebeğinizin vücut ısısını korumaya yardımcı olu

Bu ilk temastan sonra, sağlıklı olduklarından emin olmak için tartılacak, ölçülecek ve gözlemlenecektir.

Eğer bir varsa sezeryan , senin sormak ebe emin olmak için bebeğin mümkün olduğunca erken sizinle cilt-cilt teması vardır. Sizin veya partnerinizin bebeğinizi tiyatroda ve iyileşme sürecinde cildinize tutması mümkün olabilir.

Tartım ve ölçme

Deri teması ve ilk emzirmeden sonra, ebeniz bebeğinizi tartmayı ve bebeğinizin boyunu ve baş çevresini ölçmeyi teklif edebilir. Bebeğinizin en az 24 saat yıkanmasına gerek yoktur.

Deri teması ve ilk emzirmeden sonra, ebeniz bebeğinizi tartmayı ve bebeğinizin boyunu ve baş çevresini ölçmeyi teklif edebilir. Bebeğinizin en az 24 saat yıkanmasına gerek yoktur.

K vitamini

Tartım sırasında, ebe bebeğinize K vitamini eksikliğinden kaynaklanan kanamayı önlemek için K vitamini enjeksiyonu da yapacaktır .

Rh negatifseniz kordon kanı toplama

Kan grubunuz Rh negatifse , bebeğinizin kan grubunun uyumlu olup olmadığını belirlemek için göbek kordonundan bir miktar kan alınacaktır.

Besleme

Bebekler doğumdan hemen sonra emzirmek isteme belirtileri göstermeye başlar ve genellikle doğumdan yaklaşık 50 dakika sonra memeye tutunur ve emer. Daha sonra bir saat veya daha uzun süre emzirebilirler . Bebeğinizi göğsünüze koyun ve muhtemelen göğsünüzü bulacak ve beslenmeye başlayacaktır. Bu olmazsa, ebenizden veya bir emzirme danışmanından yardım isteyebilirsiniz.

Yaptığınız ilk süte ‘kolostrum’ denir. Saf beyaz yerine kalın ve genellikle sarımsıdır. Bebeğiniz için ideal süt. Normalde küçük bir miktar üretilir – bebeğinizin karnı sadece mermer büyüklüğündedir.

Doğumdan bir saat kadar sonra doymamışlarsa, birkaç saat sonra tekrar deneyin. Bebeğinize bir kaşıkla beslemek için biraz kolostrum da sağabilirsiniz.

Uyuyor

Bebeğiniz sizinle birlikte kalacak, böylece onların ihtiyaçlarına kolayca bağlanıp karşılık verebileceksiniz. Muhtemelen ilk beslenmelerinden hemen sonra uyuyacaklar ve bu 6 saat kadar sürebilir. Muhtemelen dünyadaki ilk günlerinin yarısından fazlasını uyuyacaklar.

Apgar skorları

Doğumdan sonra yapılan ana gözlemlerden birine Apgar puanı denir . Bebeğinizin rahim dışındaki hayata uyumunu değerlendirir. Apgar puanı, bebek göğsünüzdeyken doğumdan 1 dakika ve 5 dakika sonra ölçülür. Bazen doğumdan 10 dakika sonra tekrar ölçülür.

Bebeğinizin kalp atış hızını, nefes alışını, rengini, kas tonusunu ve reflekslerini kaydeder. Maksimum puan 10’dur. 7 veya üzeri bir puan genellikle bebeğinizin iyi durumda olduğu anlamına gelir. Bu bir yetenek veya zeka testi değildir ve bebeğinizin daha sonraki yaşamındaki sağlığını tahmin etmez.

Yeni doğan bebeğim ne görecek, duyacak, koklayacak, tadacak ve hissedecek?

Bebeğiniz hamileliğinizin son yarısında sesinizi dinliyor ve doğumdan sonra onlarla konuştuğunuzda onu tanıyacaktır. Partnerinizin veya destek görevlinizin sesi, bebeğinizin yanında konuşuyorlarsa da tanıdık gelebilir. Bebeğiniz seslerinizi duyduğunda kendini güvende hissedecek ve başını size doğru çevirerek tepki verebilir. Bebeğiniz aynı zamanda rahimde olduğu gibi kalp atışlarınızı da duyabilecektir.

Bebeğinizin görüşü doğumda bulanıklaşır ancak yaklaşık 30 santimetre uzaklıktan yüzünüze odaklanabilirler. Buna ‘kucaklaşma mesafesi’ denir. Kabaca göğsünüzden yüzünüze olan mesafedir. Bebeğiniz duyduklarıyla gördükleri arasında bağlantı kuracaktır.

Bebeğiniz amniyon sıvısını ve benzer tada sahip olan kolostrumunuzu koklayacak ve tadacaktır.

İdrar ve mekonyum

İlk 24 saat içinde bebeğiniz muhtemelen en az bir kez idrar ve mekonyum (yeni doğan dışkısı) atacaktır. Mekonyum siyah ve yapışkandır. Kişisel bebeğin kaka önümüzdeki birkaç gün içinde renk ve tutarlılık değişecektir.