Boğmaca Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir.

 • Boğmaca nedir?
 • Boğmacanın belirtileri nelerdir?
 • Boğmaca komplikasyonları
 • Boğmacaya ne sebep olur?
 • Boğmaca nasıl teşhis edilir?
 • Boğmaca nasıl tedavi edilir?
 • Boğmaca önlenebilir mi?
 • Avustralya web siteleriyle ilgili bilgiler

Boğmaca nedir?

Boğmaca (‘boğmaca’ olarak da bilinir), akciğerlerde ve solunum yollarında oldukça bulaşıcı bir enfeksiyondur. Bir bakteriden kaynaklanır.

Hastalık en çok 12 aylıktan küçük bebeklerde özellikle ilk birkaç ayda görülür.

Küçük bebekler, şiddetli öksürük nöbetlerinden zarar görebilecek yumuşak hava yollarına sahip oldukları için boğmacadan en çok zarar görme riski altındadır. Hastalığı daha az şiddetli hale getiren boğmaca aşılarını henüz yaptırmamış olabilirler.

Aşılanmış olanlar da dahil olmak üzere daha büyük çocuklar ve yetişkinler boğmacaya yakalanabilir. Küçük bebeklerde olduğu kadar kritik derecede tehlikeli olmasa da, 3 aya kadar süren öksürük ile yine de üzücü bir durumdur. Boğmaca, ‘100 günlük öksürük’ olarak adlandırılır.

Durum genellikle , yoğun öksürük nöbetlerine ilerleyen kalıcı kuru ve rahatsız edici bir öksürük ile başlar . Özellikle küçük çocuklarda, bu nöbetleri çocuk nefes alırken belirgin bir ‘boğmaca’ sesi izleyebilir, bu durum adını bu şekilde alır, ancak çoğu durumda tek işaret hacking öksürüğüdür.

Bir antibiyotik verilirse, enfeksiyon dönemi tedaviye başladıktan sonra 5 güne kadar devam edecektir.

Bebekler için ek koruma

Tüm hamile kadınların, hamileliklerinin her birinde boğmaca (boğmaca) aşısı yaptırmaları önerilir. Aşılama genellikle 28 hafta civarında yapılır, ancak 20 ila 32 hafta arasında herhangi bir zamanda da verilebilir. Erken doğum yapma riski taşıyan kadınlar bunu 20 haftada almalıdır. Bebeğiniz gelmeden önce aşı yaptırmak, antikorların annenin kan dolaşımından geçmesine zaman tanır. Bu, bebeğinizin doğduğu andan 2. aydaki ilk aşısını yaptırabileceği zamana kadar korunmasına yardımcı olacaktır.

Boğmaca aşısı, Ulusal Aşı Programı kapsamında uygun kişilere ücretsiz olarak sunulmaktadır . Randevu ayarlamak için doktorunuzla veya doğum öncesi bakım sağlayıcınızla konuşun.

Babalar, büyükanne ve büyükbabalar ve yeni doğanlarla temasa geçme olasılığı yüksek olan herkes, bebek doğmadan en az 2 hafta önce boğmaca güçlendirici yaptırmak için doktorlarını görmelidir.

Boğmacanın belirtileri nelerdir?

Boğmaca aşamalar halinde gelişme eğilimindedir, önce hafif semptomlar görülür, ardından iyileşme başlamadan önce daha şiddetli semptomlar görülür.

Çocuğunuz nefes almakta zorlanıyorsa veya dudakları maviye dönüyorsa, üçlü sıfırda (000) bir ambulans çağırın. Çocuğunuzda boğmaca olduğunu düşünüyorsanız, onları mümkün olan en kısa sürede doktora götürün.

Erken belirtiler

Boğmacanın erken belirtileri genellikle soğuk algınlığına benzer ve şunları içerebilir:

 • burun akıntısı veya tıkalı burun
 • hapşırma
 • sulanan gözler
 • kuru, tahriş edici öksürük
 • boğaz ağrısı
 • biraz yükseltilmiş sıcaklık
 • genellikle rahatsız hissetmek

Boğmacanın bu erken belirtileri, daha şiddetli hale gelmeden önce 1 ila 2 hafta sürebilir.

BELİRTİLERİNİZİ KONTROL EDİN – Belirti Denetleyicisi’ni kullanın ve tıbbi yardım almanız gerekip gerekmediğini öğrenin.

Paroksismal semptomlar

Boğmacanın ikinci aşaması genellikle paroksismal aşama olarak adlandırılır ve yoğun öksürük nöbetleri içerir. Nöbetler bazen öksürüğün ‘paroksizmleri’ olarak anılır.

Boğmacanın paroksismal semptomları şunları içerebilir:

 • kalın balgam oluşturan yoğun öksürük nöbetleri
 • öksürükten sonra her keskin nefes alımında bir ‘boğmaca’ sesi
 • özellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda öksürdükten sonra kusma
 • Öksürük çabasından kaynaklanan yüzdeki yorgunluk ve kızarıklık veya mavilik

Her öksürük nöbeti genellikle 1 ila 2 dakika sürer, ancak birkaç nöbetler hızlı bir şekilde art arda meydana gelebilir ve birkaç dakika sürebilir. Her gün yaşanan öksürük nöbeti sayısı değişir.

Boğmacanın paroksismal semptomları genellikle en az 2 hafta sürer, ancak tedaviden sonra bile 10 haftaya kadar sürebilir. Bunun nedeni, Bordetella pertussis bakterisi vücudunuzdan temizlendikten sonra bile öksürüğün devam etmesidir.

Boğmaca komplikasyonları

Bebekler

6 aydan küçük bebekler öksürdükten sonra ‘boğmaca’ sesini çıkarmayabilir, ancak öğürmeye veya nefessiz kalmaya başlayabilir ve geçici olarak nefes almayı durdurabilir. Bebeğiniz boğmacadan rahatsız olsa da, onu yakın tutmak ve nefes almayı bırakmaları ihtimaline karşı dikkatlice izlemek iyi bir fikirdir. Bazı bebeklerin hastanede kalması gerekecek. Bebeğiniz nefes almakta güçlük çekiyorsa, üçlü sıfırı (000) arayın.

1 yaşın altındaki bebekler özellikle zatürre , hava yolu tüplerinde hasar, kasılmalar ve beyin hasarı gibi boğmaca gibi komplikasyonlara karşı duyarlı olabilir . Çok nadir de olsa boğmacanın bebeklerde ani beklenmedik ölümlere neden olması mümkündür .

Bebeğinizde sürekli kusma , nöbetler veya dehidratasyon belirtileri varsa, doktorunuza görünün veya yerel acil servisinize gidin. Sizde veya çocuğunuzda boğmaca olabileceğini düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza görünün.

Küçük çocuklar

Küçük çocuklar, uzun süre nefes almayı durdurabilecekleri boğmacanın bir komplikasyonu olarak apne geliştirebilirler . Küçük çocuklar da öksürük nöbeti geçirdiklerinde boğuluyor veya yüzleri mavileşiyor (siyanoz) görünebilir. Çocuğunuz bu komplikasyonlardan herhangi birini yaşıyorsa – nefes almıyor ve / veya maviye dönmüyorsa – ambulans için üçlü sıfırı (000) arayın.

Yetişkinler ve daha büyük çocuklar

Yetişkinlerde ve daha büyük çocuklarda boğmacanın paroksismal semptomları küçük çocuklara göre çok daha az şiddetlidir ve daha çok bronşit gibi daha hafif bir solunum yolu enfeksiyonunun semptomları gibi görünebilir .

Boğmacanın nedenleri nelerdir?

Boğmaca, bir tür bakteri olan Bordetella pertussis’ten kaynaklanır. Yakın kişisel temas, hapşırma ve öksürme yoluyla aktarılır.

Bakteri solunum yollarının kaplamasını, özellikle soluk borusu (trakea) ve ondan akciğerlere (bronşlar) ayrılan iki hava yolunu enfekte eder.

Bordetella pertussis bakterisi bu hava yollarının astarı ile temas ettiğinde, çoğalır ve kalın bir mukus birikmesine neden olur. Vücudunuz öksürmeye çalışırken yoğun öksürük nöbetlerine neden olan mukustur.

Bakteri ayrıca hava yollarının şişmesine ve normalden daha dar olmasına neden olur. Sonuç olarak, nefes almak zorlaşır, bu da bir öksürük nöbetinden sonra nefes almak için nefesini keserken “boğmaca” sesine neden olur.

Boğmaca nasıl teşhis edilir?

Sizde veya çocuğunuzda boğmaca olabileceğini düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza görünün.

Doktorunuz, sizin veya çocuğunuzun semptomlarını sorarak boğmacadan şüphelenebilir. Burun veya boğazın arkasından sürüntü alarak tanıyı doğrulayacaklardır.

Bazı kişilerde zatürre olup olmadığını görmek için göğüs röntgeni gerekebilir .

Genç bebekler

Küçük bir bebek boğmaca öksürüğünden şüphelendiyse, derhal test edilmelidir ve endişelenirse doktorunuz onu hastaneye sevk edebilir. Bunun nedeni, hastalığın bebeklerde şiddetli olabilmesidir.

Boğmaca nasıl tedavi edilir?

Enfeksiyonun ilk birkaç haftasında boğmaca teşhisi konulursa, doktorunuz enfeksiyonun daha da yayılmasını önlemek için bir dizi antibiyotik reçete edebilir .

Antibiyotikler, onları aldıktan 5 gün sonra bulaşıcı olmanızı önleyecektir. Bununla birlikte, antibiyotikler olmadan, yoğun öksürük nöbetlerinizin başlamasından 3 hafta sonrasına kadar bulaşıcı olabilirsiniz.

Boğmaca enfeksiyonun sonraki aşamalarına kadar teşhis edilmezse, doktorunuz antibiyotik reçete etmeyebilir. Bunun nedeni, boğmacaya neden olan bakterinin bu zamana kadar çoktan gitmiş olmasıdır, bu nedenle artık bulaşıcı değilsiniz. Antibiyotikler bu aşamada belirtilerinizde hiçbir fark yaratmayacaktır.

Bebekleri ve küçük çocukları tedavi etmek

Bebekler en çok boğmacadan etkilenir ve en çok komplikasyon geliştirme riski altındadır. Bu nedenle boğmaca geçiren 12 aylıktan küçük bebeklerin sıklıkla hastanede tedavi edilmesi gerekecektir.

Çocuğunuz boğmacadan tedavi edilmek üzere hastaneye kaldırılırsa, büyük olasılıkla tek başına tedavi edilecektir. Bu, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için diğer hastalardan uzak tutulacakları anlamına gelir.

Çocuğunuza intravenöz olarak antibiyotik veya steroid verilmesi gerekebilir (doğrudan damlama yoluyla damara).

Çocuğunuzun nefes alma konusunda ek yardıma ihtiyacı varsa, yüz maskesi aracılığıyla ekstra oksijen verilebilir. Hava yollarını tıkayan herhangi bir mukusu nazikçe emmek için ampul şırıngası adı verilen el tipi bir cihaz da kullanılabilir.

Boğmaca nasıl önlenir?

Boğmaca (‘boğmaca’ olarak da bilinir) bir aşı ile önlendi. Aşılama, rutin çocukluk dönemi aşılamasının bir parçası olarak önerilmektedir .

Boğmacaya karşı aşılama normalde hastalığın önlenmesinde etkilidir. Bazen boğmacaya yakalanmak hala mümkündür, ancak biri aşılanmışsa öksürük genellikle daha az şiddetlidir. Bağışıklık, aşılamadan birkaç yıl sonra geçebilir. Boğmacaya karşı rutin aşılama, çocuklara 2, 4 ve 6. ayda, güçlendirici dozlar ise 18 aylık, 4 yaş ve 11-13 yaşlarında yapılır.

Bağışıklık, aşılamadan birkaç yıl sonra geçebilir. Boğmacaya karşı rutin aşılama, 2, 4, 6 ve 18 aylık ve 4 yaşındaki çocuklara yapılır. Çocukların 11 ila 13 yaşları arasında bir güçlendiriciye ihtiyacı olacaktır. Aşılanmış çocuklar boğmacaya yakalanabilirken, bu durumda hastalık genellikle daha az şiddetlidir.

Çocuğunuzun boğmacaya karşı aşılanması için yerel doktorunuzu veya çocuk sağlığı hemşirenizi ziyaret edebilirsiniz.

Boğmaca aşısı

Aşı, boğmacaya karşı en iyi korumanızdır. Bu tablo aşının nasıl verildiğini, kimlerin yaptırması gerektiğini ve Ulusal Aşılama Programı Programında yer alıp almadığını açıklamaktadır. Bazı hastalıklar farklı aşılarla önlenebilir, bu nedenle hangisinin size uygun olduğunu doktorunuzla konuşun.

Kaç yaş önerilir?
2 aylık, 4 aylık, 6 aylık, 18 aylık, 4 yaşındaki ve 11 ila 13 yaşındaki çocuklar.
20 ila 32 haftalık hamile kadınlar.
Sağlık çalışanları, son 10 yılda boğmaca aşısı olmamışsa.
Son 10 yılda boğmaca aşısı olmamışlarsa, erken çocukluk eğitimi ve bakımı alanında çalışan kişiler.
6 aylıktan küçük bebeklerin yetişkin ev temasları ve bakıcıları.
Son 10 yılda boğmaca aşısı olmamışlarsa, yurt dışına seyahat eden kişiler.
Tetanoz, difteri veya çocuk felci dozuna ihtiyaç duyan her yaştan yetişkinler (korumayı artırmak için boğmaca içeren bir karma aşı alabilirsiniz).
50 yaşındaki insanlar, önerilen tetanoz ve difteri aşılarını alırken aynı zamanda.
Son 10 yılda boğmaca aşısı olmamışsa 65 yaş ve üstü kişiler.
Kaç doz gereklidir?6 doz, ardından her 10 yılda bir güçlendirici
Nasıl idare edilir?
Enjeksiyon

Ücretsiz mi2, 4, 6 ve 18 aylık, 4 yaşındaki ve 10 ila 15 yaşındaki çocuklar için ücretsizdir.
Hamile kadınlar için ücretsiz.
Her yaştan insani nedenlerle giriş yapanlar için ücretsizdir.
Diğer herkes için bu aşının bir bedeli vardır.