Çocuklarda uyurgezerlik

Uyurgezerlik çocuklar için oldukça yaygındır. Uyurgezer çocuklar genellikle 2 ila 7 yaşları arasında başlar ve gençlik yıllarından önce kendi başlarına dururlar.

Uyurgezerlik en çok 2 ile 7 yaş arasındaki çocuklarda görülür.

Her ay birkaç kez yataktan kalkmak ve odada veya evde dolaşmak oldukça yaygındır. Genellikle gecenin erken saatlerinde olur. 20 dakikaya kadar etrafta dolaşıp sonra ya yatağa dönebilir ya da başka bir yere uzanabilir.

Gözleri genellikle açık, ancak bakıyorlar ve odaklanmıyorlar. Kapıları açmak, kıyafetlerini değiştirmek, yemek yemek, içmek veya tuvaleti kullanmak gibi şeyler yapabilirler. Bazen çocuk konuşur, ancak onlarla konuşursanız genellikle uyanmaz.

Çoğu zaman, çocuk yatağa dönme konusunda sizden sakin bir rehberlik alacaktır. Sabahları uyurgezerlikle ilgili nadiren bir şey hatırlarlar.

Uyurgezerliğe ne sebep olur?

Bazı uyurgezerler, yaşlarındaki diğer çocuklardan daha endişeli ve utangaçtır.

Bununla birlikte, uyurgezerlik yapan çoğu çocuğun duygusal veya davranışsal sorunları yoktur. Uyurgezerlik aile içinde olma eğilimindedir, ancak nedeni bilinmemektedir.

Uyurgezerlik yapan çocuklarda çok yorgun veya stresli olmak veya geç yatmak o gece olma olasılığını artırabilir.

Çoğu çocuğun uyurgezerlik için özel bir tedaviye ihtiyacı yoktur. Ancak aşağıdakileri yaparak bunun daha seyrek olmasını sağlamayı deneyebilirsiniz:

  • Çocuğunuzun gün içinde çok yorulmasına izin vermemeye çalışmak
  • Çocuğunuzu düzenli bir uyku düzenine sokun

Çocuğunuzun uyurgezerliğini güvenle yönetmek için:

  • Onları uyandırmaya çalışma. Sakin olun ve yaptıklarını bitirince çocuğunuzu nazikçe yatağına yönlendirin.
  • Ertesi sabah uyurgezerlik hakkında konuşmaktan kaçının çünkü onlar hatırlamayacaklar ve onları strese sokabilirsiniz.
  • Çevreyi güvenli hale getirin. Çocuğunuzun uyurgezerlik yaparken merdivenlerden inemeyeceğinden veya düşmeyeceğinden emin olun. Kapıları ve pencereleri kilitleyin, eşyaları yerde bırakmayın ve merdivenlerin karşısına bir kapı koyun. Çocuğunuzun bir ranzanın üst yatağında uyumasına izin vermeyin.

Ne zaman bir doktora görünmeli

Çocuklarda uyurgezerlik genellikle bir hastalıktan veya tıbbi durumdan kaynaklanmaz, ancak uyurgezerlik çocuğunuzu ertesi gün yorarsa veya sabahın erken saatlerinde oluyorsa, çocuğunuzun doktoruyla bunun hakkında konuşun.

Bir çocuk stres veya kaygı nedeniyle iyi uyumuyorsa, psikolojik tedaviler kullanılabilir. İlaç genellikle uyku problemlerinde kullanılmaz, ancak bazı aşırı durumlarda yardımcı olabilir. Bu, doktorunuzla tartışılmalıdır.