Çocuklarda uyku sorunları

Çocuklarda çoğu uyku problemi, yatma zamanı rutinlerini ayarlayarak veya çocuğunuz için neyin normal olduğuna dair beklentinizi ayarlayarak düzeltilebilir. Bununla birlikte, bazı uyku sorunları özel ilgi ve bazen bir sağlık uzmanı tarafından tedavi gerektirir.

Bir uyku problemi, bir sağlık uzmanı tarafından tedavi edilmesini gerektirebilir.

Çocuklarda görülen yaygın uyku sorunları şunlardır:

 • Uykusuzluk hastalığı
 • Uyurgezerlik
 • Gece terörü
 • Uyku apnesi
 • Hipersomnia
 • Diş gıcırdatma

Uykusuzluk hastalığı

Çoğu çocuk yatakta sessiz kaldıktan sonra 20 dakika içinde uyur.

Ancak bazı çocuklar düzenli olarak uykuya dalmakta, uykuda kalmakta veya uyanırlarsa tekrar uyuyamamakta güçlük çekerler. Düzenli bir sorunsa uykusuzluk yaşayabilir.

Çocuklarda uykusuzluk genellikle ciddi bir sorun değildir. Ancak ertesi gün yorgun ve sinirli olması çocuk için zorluklara neden olabilir. Ebeveynler için uykusuzluk, çocukları geceleri çok kalkıyorsa sorunlara neden olabilir.

Uykusuzlukla başa çıkmak için ipuçları

Genellikle uykusuzluk, 2 hafta boyunca iyileştirilmiş bir uyku rutini izlenerek giderilebilir.

İyi bir uyku rutini, düzenli uyku ve uyanma saatlerini içerir ve çocuğunuzu yatmadan önce banyo ve hikaye ile rahatlamaya teşvik eder. Daha büyük çocuklar için gündüz uykularından kaçının.

Çocuğunuzun geceleri kendini güvende hissettiğinden emin olun ve odasında çok fazla gürültü veya ışık olmadığını kontrol edin (ancak gün boyunca bol miktarda doğal ışık almaları gerekir). Kafein içeren içeceklerden kaçının.

Bazen uykusuzluk, depresyonun, anksiyete bozukluğunun veya hiperaktivitenin bir belirtisi olabilir. Çocuğunuzda çok fazla uykusuzluk varsa, çocuğunuzun doktoruna görünün.

Uyurgezerlik

Uyurgezerlik, 2 yaşından gençlere kadar olan çocuklarda oldukça yaygındır. Uyurgezerliğin bariz bir nedeni yoktur, ancak ailelerde de olabilir.

Uyurgezerlik, çocuğunuz aşırı yorgunsa, ateşi yüksekse veya kendini stresli veya endişeli hissediyorsa daha olası olabilir.

Bazı çocukların sadece hafif nöbetleri vardır ve sadece yatakta oturabilirler, oysa bazıları yataktan kalkar, merdiven inip çıkıp hatta evden çıkmaya bile çalışır. Diğer çocuklar uyurken yemeye, içmeye veya tuvaleti kullanmaya çalışabilir.

Bir uyurgezer genellikle:

 • boş, bakan bir ifadeye sahip
 • uyanmak çok zor
 • kimseyi duymuyor veya fark etmiyor
 • Ertesi günkü bölümü hatırlayamıyorum
 • ilk uyandıklarında kafası karışabilir

Uyurgezerliğin olmasının açık bir nedeni yoktur, ancak çocuğunuzun aşırı yorgun olması, ateşi yüksek olması veya stresli veya endişeli hissetmesi daha olası olabilir .

Çocuklarda uyurgezerlikle ilgili daha fazla bilgi edinin .

Gece terörü

Gece terörü olan çocuklar genellikle uyuduktan sonraki ilk birkaç saat içinde uyanır ve çığlık atar veya seslenir. Terör birkaç dakika veya bazen yarım saat veya daha fazla sürebilir. Genellikle çocuğun gözleri tamamen açıktır, ancak bakmaktadır ve odaklanmamıştır. Gece terörleri ebeveynleri korkutabilir, ancak çocuk için zararsızdır ve uykunun normal bir parçasıdır.

Çocuğunuzun gece terörü varsa:

 • onları terör sırasında uyandırma
 • sakin olun ve çocuğunuzun yanında kalın ve geçmesini bekleyin (onları uyandırmaya çalışmayın)

Kabuslar ve gece terörleri hakkında daha fazla bilgi edinin .

Uyku apnesi

Uyku apnesi olan bir çocuk genellikle horlar ve uyurken birkaç saniye nefes almayı bırakır. Bu, beyne onları uyandırması için sinyal verir. Nefes almama sekansı ve ardından kısa bir süre uyanma, gece boyunca birçok kez olabilir. Çocuklar nadiren uyanmayı hatırlasalar da, gündüzleri yorgun veya huysuz olabilirler. Çocuklarda uyku apnesinin yaygın bir nedeni genişlemiş bademcikler veya geniz etleridir (burun arkasındaki boğazda bulunan lenf düğümleri).

Çocuğunuzun uyku apnesi olduğunu düşünüyorsanız, çocuğunuzun doktoru ile konuşun.

Hipersomnia

Hipersomnia, çocuğunuzun yaşına göre normalden çok daha fazla uyuduğu bir durumdur. Aşırı uykusuzluk yaşayan bir çocuk, iyi bir gece uykusundan sonra bile her zaman yorgundur. Hipersomnili küçük bir çocuk genellikle mızmız ve sinirli olabilir. Diğer belirtiler konsantrasyon eksikliği ve zayıf hafızadır.

Çocuğunuzun aşırı uykusuzluğa sahip olduğunu düşünüyorsanız, birkaç gün boyunca net bir uyku ve uyku zamanı rutini belirleyin. İşler değişmezse, çocuğunuzun doktoruna görünün.

Diş gıcırdatma

Bazı çocuklar uyurken dişlerini gıcırdatır veya sıkar. Tıbbi terim ‘bruksizm’dir. Bunu yapan çocuklar kızgın, üzgün veya endişeli olduklarında dişlerini gıcırdatabilir veya sıkabilirler.

Arada bir olması bir sorun değildir, ancak dişlerin tekrar tekrar gıcırdatılması veya sıkılması dişlere veya çeneye zarar verebilir.

Çocuğunuz uyku sırasında dişlerini gıcırdatır veya sıkarsa, stresini azaltmayı deneyin. Çocuk kaç yaşında olursa olsun yatmadan en az yarım saat önce sessiz bir zaman planlayın.

Gıcırdatma sık sık oluyorsa veya şiddetliyse, çocuğunuzun doktoru ve diş hekimi ile konuşun. Şekerleme ve gece uykusu için özel diş koruyucuların kullanılması gerekebilir.