6 aylık Bebeğinizin büyümesi ve gelişimi

Altı ay heyecan verici bir zamandır ve bebeğiniz artık çok hızlı gelişecek. Beyinlerinin sol tarafı sağ tarafla iletişim kurmaya başlamış olacak, yani vücutlarını daha iyi koordine edebilecekler. Mutlu mu üzgün mü olduğunu size söyleyip kelimelere cevap vermeye başladıkça, bebeğinizi şimdi çok daha iyi anlayacaksınız.

6 aylık bebeğiniz

6 aylık olduklarında, bebekler kim olduklarını ve dünyalarına nasıl uyduklarını çok daha iyi anlarlar. Ebeveynleri, kardeşleri ve diğer insanlar arasındaki farkı iyi hissedecekler ve hatta tanımadıkları insanlardan endişelenmeye başlayabilirler.

Katı yiyeceklere başlamak için önerilen yaş altı aydır . Henüz başlamadıysanız, günde bir kez az miktarda pürüzsüz, püre haline getirilmiş veya ezilmiş yiyecekler sunmayı deneyebilir ve yine de emzirmeye veya mama ile beslemeye devam edebilirsiniz . Bebeğinize katı yiyecekler verirken, damlatmaz bardaktan birkaç yudum kaynamış soğuk su da verebilirsiniz. Ailenizde alerjiniz varsa , yaygın alerji yiyeceklerini vermeden önce doktorunuzla veya çocuk ve aile sağlığı hemşirenizle konuşun. yumurta veya inek sütü gibi.

Bebeğiniz şimdi 6 aylık kontrolünü bekliyor . Bu, siz ve doktorunuz uyku düzenini , güvenli uykuyu ve ani bebek ölüm sendromunun (SIDS) önlenmesini , sağlıklı beslenmeyi ve diş bakımını , büyümeyi ve güvenliği tartışacağınız zamandır . Bebeğinizin ayrıca , bu sefer sadece bir enjeksiyon içeren üçüncü planlı aşıya ihtiyacı vardır .

Bebeğiniz ne yapabilir?

Yaklaşık 6 aydan itibaren – bazen biraz sonra – bebeğinizin el kontrolü, bir nesneyi kapıp ona doğru hareket ettirebilecek kadar gelişecektir. Hatta bir nesneyi elden ele geçirebilirler ve bir şeyi nasıl bırakacaklarını (ve düştüğünü anlamayı) öğrenirler. Solak mı yoksa sağlak mı olduklarını söylemek için henüz çok erken; bir elini çok kullanma ve sonra diğerine geçme eğiliminde olacaklar.

Çoğu bebek 6 ay içinde dönebilir, bu da onları değiştirme masası veya yatakta tutmaya çok dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelir. Kendilerini emekleme pozisyonuna doğru itmeye başlıyorlar ve ellerinde ve dizlerinde ileri geri sallanabiliyor olabilirler. Ayakta dururken bacaklarını yukarı aşağı itebilir ve destekle oturabilirler. Şimdiye kadar kendilerini genellikle gitmek istedikleri yöne çevirebilecekler.

Altı aylık bebekler sizinle etkileşim kurmayı severler ve size ne istediklerini anlatmaya başlarlar. Bunlar dışındaki yollarla dikkatinizi çekmek nasıl öğreniyoruz ağlama . Ayrıca, örneğin onlarla sert bir şekilde konuştuğunuzda, duygularınızı sesinizin tonundan anlamaya başlayacaklar. Bu yaştaki bazı bebekler “banyo” gibi birkaç kelimeyi anlayabilir ve kendi adlarını tanıyabilir.

Onların iletişim becerileri hızla gelişen edilecektir. Bazen ‘vokal oyunu’ olarak da anılan çok sayıda gevezelik, şarkı, ciyaklama ve kabarcık üfleme işiteceksiniz. Dil oyunlarını severler ve birbirleriyle ‘konuşurken’ sırayla nasıl hareket edeceklerini anlarlar. 6 aylık bebeklerin yaklaşık yarısı bir sesi defalarca tekrarlayabilir (“babababa”). Hatta bazıları birkaç sesi bir araya getirecektir (“baga”). Konuşmayı öğrenmelerine yardımcı olmak için sesleri onlara geri taklit edin.

Bebeğinizin gelişmesine nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Bebeğiniz dünyayı keşfetmeyi çok sevecek. Onları, yumuşak bir top, farklı kumaşlar, diş çıkarma halkaları veya ziller gibi dokunabilecekleri ve ağızlarına koyabilecekleri güvenli şeylerle çevreleyin.

Bebeğinizle konuşun ve dinleyin, doğrudan gözlerinin içine bakın, yüz ifadeleri yapın ve seslerine cevap verin. Okumayı sevecekler , özellikle parlak resimli kitaplar. Onlara kitap okurken kucaklaşın, böylece birlikte bu özel zamanın tadını çıkarabilirsiniz. Kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olmak için tanımadıkları insanlarla beraberlerken onlara güven verin.

Şimdi bebeğinize katı yiyecekler vermeye başlayın. Bu, onlara demir de dahil olmak üzere ihtiyaç duydukları besinleri vermek ve aynı zamanda yiyecekleri çiğnemeye ve konuşmaya yardımcı olmak için çenelerini güçlendirmek için önemlidir.

Henüz yapmadıysanız, şimdi evinize bebek bakma zamanı . Bebeğiniz yakında hareket halinde olacak, bu yüzden çevresinin güvenli olduğundan emin olun.

Geliştirme sorunu işaretleri

Tüm bebekler farklı hızlarda gelişir. 6. ayda, aşağıdaki durumlarda doktorunuzla veya anne çocuğu sağlığı hemşirenizle konuşun:

  • bebeğiniz etrafındaki şeylerle ilgilenmiyor gibi görünüyorsa
  • ebeveynlerini tanımıyor veya iyi tanıdıkları insanlara cevap vermiyor
  • çevrelerine hiç ilgi göstermiyor
  • nesnelere ulaşmıyor
  • gevezelik etmeye veya ses çıkarmaya başlamıyor
  • göz teması kurmaz
  • bir ebeveyn veya yakın bir bakıcı tarafından rahatlatılamaz