İlk Çocuğunuzu Emziremiyor musunuz? İkinci Bebeğiniz İçin Ne Yapabilirsiniz!

Bir çocuğu emzirmek, yolculuğa hazır olmadığınızda beklenmedik bir dönüş yapabilir. Birkaç anne ders kitabı bilgisine sahipken, bazılarının neredeyse hiç bilgisi yok. Ayrıca, kitap bilgisi emzirme sorunlarının üstesinden gelmek için yeterli mi? Pek çok annenin, özellikle de ilk kez anne olanların ilk çocuklarını emzirmekle mücadele etmelerinin nedenlerinden biri de budur. Bazen anne tamamen anne sütü sağlayamaz ve çocuk tamamen mama ile beslenir. Bu endişe, ikinci kez artabilir ve ilk çocukla emzirme ilişkisinin bozulmasına dair unutulmaz anıları geri getirebilir.

Ancak, ikinci seferde başarılı olma şansınız daha yüksek! Bu gönderi, bazı annelerin birincisi ile başarısız girişimlerden sonra neden ikinci çocuğu emziremediğini anlamanıza ve bu sorunlardan bazılarını hemen çözmenize yardımcı olacaktır. İlk çocuğu emzirirken sorunlarla karşılaştıktan sonra ikinci çocuğu emzirmenin zorluklarının üstesinden gelen anneler tarafından paylaşılan bazı yararlı ipuçlarını sonuna kadar okuduğunuzdan emin olun. İşte size hemen bir ipucu – Korkuyu yenemiyorsanız, korkun! – Glennon Doyle Melton.

İkinci Çocuğu Emzirmekle İlgili Kaygılar

Emzirme, anneler için tatmin edici bir deneyimdir. Bağlanma hissini destekleyen hormon olan oksitosin ve annelerin daha fazla anne sütü üretmesine yardımcı olan hormon olan prolaktin üretir. Bununla birlikte, emzirmenin doğal bir fenomen olmasına rağmen, birçok annenin bu konuda endişeleri vardır. Anne sütü temini, ikinci çocuk doğduğunda azalır veya anne ikinci çocuğu emziremez, çünkü ilk çocuğu emzirmekle ilgili sorunlarla karşı karşıya kalır, bir şekilde iyi okunan ve temkinli annelere bile yol bulur. .

Hintli Anneler İçin Emzirme Desteği’nin aktif bir üyesi olan Fatma Sira’ya göre , emzirme doğal olmasına rağmen geliştirilmesi gereken bir beceridir. Eğer bir anne beceriyi geliştirmek için uygun bir destek sistemine sahip değilse, sonunda bir çıkmazla karşı karşıya kalır ve pes eder çünkü anneler asla emzirmekte başarısız olurlar, bu onları başarısız kılan sistemdir. Emzirmenin sadece annelerin sorumluluğu olmadığına inanıyor; sorumluluk da topluluktadır. Fatima, ilk çocuğuyla ciddi emzirme sorunları yaşamasına rağmen ikinci çocuğunu iki yıl boyunca başarıyla emzirdi. Şimdi platformu muhtaç annelere ulaşmak ve onları desteklemek için kullanıyor.

Fatima gibi birkaç anne, ikinci çocuğu emzirmekle ilgili efsaneleri ortadan kaldırmayı başardı. Herhangi bir yanlış anlayışı pencereden atmanın ve doğanın sağlık planını ikinci kez başarıyla kullanmanın bir yolunu bulmak için kendilerini ve birbirlerini motive ederler. Görünüşte basit olan bu planın içinden geçerken, ikinci çocuğu emzirmede artan bir tatmin yaşadılar ve ayrıca bebeğin iyiliği için fazladan yol kat etme gücü kazandı. İkinci çocuğunuzu emzirmekle ilgili endişeleriniz varsa, unutmayın, bunların hepsi cesaret ve doğru destek olmadan gelmez.

İkinci doğanlarını emzirmek için mücadele eden anneler için engel teşkil edebilecek bazı yaygın sorunlara bir göz atalım.

Yaygın Emzirme Sorunları

İkinci çocuğu emzirmek her zaman ilk çocuğu emzirmekle aynı şey değildir. Aşağıda verilenler gibi sorunlar ikinci çocuğa bakmayı da etkileyebilir:

 • İçe dönük meme uçları, düz meme uçları , taşma vb. Tıbbi sorunlar
 • Yarık dudak veya dil bağı nedeniyle bebeğin mandallama sorunları.
 • Yanlış duruş veya yanlış mandal nedeniyle bebek mandallama sorunları.
 • İlk çocuğu başarıyla emzirememekten kaynaklanan suçluluk, duygusal yük, zihinsel engeller veya korku.
 • Çoklu görev sırasında beslenme programını sürdürmede karşılaşılan zorluklar.
 • Zorlu bir birinci çocuk nedeniyle ikinci çocukla güvenli bir bağ kuramama.
 • Hiç / az farkındalık ve bir destek sisteminin yokluğu.

Anneler açıkça yardım isteyebilirse, bu faktörlerin üstesinden gelinebilir. Bu nedenle, bilgi edinmek ve beslenme sorunlarını gidermek için bağlantı kurmaları ve araştırmaları önemlidir. İkinci çocuğu emzirirken karşılaştığınız sorunları çözmenize yardımcı olabilecek daha fazla ipucu için okumaya devam edin.

İkinci Çocuğu Emzirmek İçin İpuçları

Farkındalık güçlendirme sağlar; ne kadar çok bilirseniz, sorunlarla o kadar iyi başa çıkabilirsiniz. Bu ipuçları, farkındalık kazanmanıza ve ayrıca ihtiyaç duyduğunuzda yardım aramanıza yardımcı olacaktır:

1. Bir destek sistemi oluşturun.

Çocuğunuzu doğru emzirme tekniği konusunda size yardımcı olabilecek birkaç kitap ve web sitesi olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte, yeterli destek olmadan, ikinci bebeğinizi emzirmek oldukça zor olacaktır, özellikle de ilk bebeğinizi emzirirken sorunlarla karşılaştıysanız. Bu nedenle, akran gruplarına katılın ve sizi motive edecek ve yardıma ihtiyacınız olduğunda doğru yönde rehberlik edebilecek kendi küçük destek grubunuzu kurun.

Aynı zamanda, ailenize ve arkadaşlarınıza onlardan ne tür bir destek beklediğinizi bildirin. Çoğu zaman insanlar yardım etmeye hazırdır; iyi niyetlidirler ve ileriye doğru uygun bir yol önerirler, ancak bu çocuk için ilerideki en iyi yol değildir. Unutmayın, iletişim anahtardır ve siz bunları dile getirmedikçe kimse hangi sorunları yaşadığınızı bilemez. Bir noktada benzer durumlardan geçmiş ve kendi emzirme sorunlarınızla başa çıkmak için ipuçları ve püf noktaları arayan annelere kendinizi açın. Ayrıca, kocanızla ve yakın ailenizle konuşun ve sorumlulukları paylaşın; onlara ne zaman ve nasıl yardıma ihtiyacınız olduğunu söyleyin. Açık ve doğrudan bir yaklaşım benimseyerek, kendi bilgilendirilmiş destek sisteminizi oluşturmanız mümkündür.

2. Danışmanlık almaktan çekinmeyin.

Çoğu anne, bir tıp doktoruna veya emzirmenin doğal olarak gerçekleşmesi gerektiğini düşünen bir emzirme danışmanına başvurmakta tereddüt eder. Ancak, yardıma ihtiyacınız olan fenomen değildir; beceriyi geliştirmek için yardıma ihtiyacınız var. Bu nedenle, tüm endişelerinizi fırçalayın, bagajınızı boşaltın ve size tıbbi bakış açısıyla yardımcı olabilecek ve doğru yönde size yardımcı olabilecek biriyle konuşun.

3. Erken başlayın; teslimattan önce.

İkinci çocuğu emzirme mücadelesini başarıyla aşan çoğu anne, her zaman erken başlamayı tavsiye eder. Zihinsel hazırlık, doğumdan sonra ne yapmak istediğinizi ortaya koymada önemli bir rol oynar. Aynı zamanda geçmiş deneyimi izole etmenize, daha iyi planlamanıza, sıkı bir destek sistemi kurmanıza, önceden yardım aramanıza ve birdenbire ortaya çıkan sorunlara ulaşmanın yollarını çizmenize yardımcı olur.

4. Emzirme araç ve tekniklerini kullanın.

İkinci çocuğunuz için bir emzirme programı oluşturmanıza yardımcı olacak araçları ve teknikleri kullanın. Aşağıda verilenleri deneyebilirsiniz:

 • Emziren bir bebeğiniz varsa, ikili beslemeyi deneyin .
 • Bebeği, talep üzerine emzirmeye veya küme beslemeyle başa çıkmaya taşımak için bir bebek taşıyıcı kullanın.
 • Yanlış kilitlemeyi gidermek için yeni konumlar deneyin.
 • Bebekle neden fazladan zaman geçirmeniz gerektiğinin farkına vararak ikinci çocuğun emzirme yolculuğuna ilk çocuğu dahil edin. Ebeveynlerden biri, çocuğu eğitme veya beslenme programları sırasında meşgul tutma sorumluluğunu da üstlenebilir.

Bu ipuçları çoğu annenin ikinci çocukla ilgili emzirme sorunlarını çözmek için neyin düzeltilebileceğini ölçmesine yardımcı olurken, ailelerin ve arkadaşların onlara yardımcı olabilecekleri çok şey var. Aşağıda, sıkıntı içindeki bu tür annelere yardım edebilecekler için bazı ipuçları verdik.

Emziren Anneleri Desteklemek İçin Başkaları Ne Yapabilir?

Bu ipuçları, ikinci kez anne olan anneden bolca yük almanıza ve bebeğini biraz rahatlıkla ve bolca huzurla beslemesine izin verecektir.

1. Destekleyici ve cesaret verici olun.

Cesaret verici olun ve annelerden şüphe etmeyin. Anne zaten duygusal ve fiziksel olarak çok şey yaşadığından, endişeleriniz, gerçek olsa da, onu tetikleyecektir. İhtiyacı olan tek şey bir grup son derece destekleyici ve cesaretlendirici insan. Mümkün olduğunca, annenin odaklanmasını etkileyebilecek herhangi bir olumsuzluktan kaçının ve onu doğum sonrası depresyonun kasvetli koridorlarından aşağı çekin.

2. Saldırgan ve duyarsız olmaktan kaçının.

A “Biz yaptık; neden yapamıyorsun? ” veya “Bu doğal; neden yapamıyorsun? ” Bu yaklaşım annelere ikinci çocuklarını emzirmenin bir yolunu bulmaya çalışırken yardımcı olmuyor. Bunun yerine, onları dinleyin, yanıtları bulmaya yardımcı olun, sorunun üstesinden gelmelerine yardımcı olacak ipuçları ve püf noktaları paylaşın.

3. Deneyimleriniz onun değil.

Bazen kadınlar, deneyimlerinin ikinci çocuğu emzirmek için mücadele eden diğer her anneye uygulanabilir olduğunu düşünme eğilimindedir. Bu aynı zamanda, kızlarının anne sütü sağladığından veya emziremeyeceklerinden bir noktada emzirebileceklerinden şüphe duyan bazı anneler için de geçerlidir. Her hamilelik farklı olduğu gibi, her emzirme deneyimi de farklıdır.

4. Annenin çabalarını göz ardı etmeyin.

Annelerin çocukları için gerekli olanı sağlamak için sınırların ötesine geçebilmesi yeni değil. İkinci çocukla emzirme ilişkisi kurmak için ellerinden geleni yapıyorlarsa, çabalarını önemsememek sizden isteyecekleri son şeydir. Bunun yerine, onlara nasıl yardımcı olabileceğinizi sorun ve bu konuda bir yol gösterin.

5. Utançtan uzak durun

Bu, bir annenin ikinci çocukla birlikte emzirme sorunlarıyla başa çıkmasına yardım etmek isteyenler için en önemli ipucu. Çünkü emzirme doğal bir fenomen, yardım alarak veya bir sorun genellikle aşağı aranacaktır olarak bile bahsediyor. Bir annenin destek sisteminin bir parçası olmaya çalışırken, herhangi bir utançtan uzak durduğunuzdan ve işleri onun için garip ve utandırıcı hale getirmekten kaçının.

Bir miktar güven ve güven, annelerin ilk çocuk için yapamasalar bile emzirme sorunlarıyla ikinci kez başa çıkmalarına yardımcı olabilir. Kendinize ve doğaya inanın; Vücudunuz bir canlı doğurabilir ve onun da hayatta kalmasına yardımcı olabilir.