Çocuğuma Aşı Yaptırmalımıyım ?

Çocugumuza Aşı Yaptırmalımıyız ?

Tüm ebeveynler, çocuklarının genel sağlığını korumak için mümkün olan en iyi çabayı göstermeye çalışır. Aşıyla önlenebilir hastalıkları uzak tutmanın en etkili yollarından biri aşılama programını takip etmektir.. Aşı takvimi dünyanın farklı yerlerinde farklı olabilir ve bu, dünyanın o bölgesindeki çeşitli enfeksiyon türlerine, hastalıklara ve diğer rahatsızlıklara maruz kalma olasılığına bağlı olabilir. Ölümcül hastalıkları önlemek için ebeveynlerin çocuklarının aşılama programını yakından izlemesi zorunludur. Bununla birlikte, bazen ebeveynler, kendilerinin en iyi bildiği nedenlerden dolayı bazı aşıları erteleyebilir veya atlayabilir. Pekala, eğer çocuğunuzun neden zamanında aşı olması gerektiğini bilmek istiyorsanız, aşı takvimini ertelemek herhangi bir komplikasyon yaratabilir, ebeveynler neden ertelemeyi seçiyor ve bu tür çeşitli konular aşağıdaki yazıda tartışılıyor! Konuyu daha iyi anlamak için okumaya devam edin!

Ebeveynler Aşıyı Neden Geciktirir?

Aşılar çocuklarda ölümcül enfeksiyonları ve hastalıkları önlemede hayat kurtarıcı olabilir ve öyleyse neden bazı ebeveynler bunları geciktiriyor? İşte ebeveynlerin bazen geç aşılamayı tercih etmesinin bazı nedenleri:

1. Önceki Aşıya Tepki

Bazen bebekler bir aşıya karşı alerjik reaksiyon geliştirebilir. Bu, ebeveynleri önceki komplikasyonlardan kaçınmak için o aşının türünü veya bir kısmını almaya duyarlı hale getirebilir.

2. Aşının Güvenliği

Çoğu ebeveyn, çocukları için aşının güvenliği konusunda şüpheci olabilir. Bu endişe, çocuğun alerji , soğuk algınlığı veya benzeri tıbbi rahatsızlıklar gibi belirli türden hastalıklardan muzdarip olduğu durumlarda baskın hale gelebilir .

3. Akciğer Enfeksiyonu veya Astımı Olan Çocuklar

Akciğer enfeksiyonu veya astımı olan çocuklara grip aşısı yapmak son derece önemlidir çünkü grip semptomları bu tür durumları kötüleştirebilir. Bununla birlikte, ebeveynler nazal grip aşısı uygulamasından kaçınabilir çünkü bu işlem, ölü virüsler içeren aşıya kıyasla zayıflatılmış canlı virüsleri içerir.

4. Çocuk Steroid İlaç Kullanıyorsa

Astım gibi belirli sağlık koşulları, genellikle kısa bir süre için durumu kontrol etmek için yüksek dozda steroid verilmesini gerektirir. Steroidler çocuğun bağışıklık sisteminin viral enfeksiyonlarla savaşmasını engelleyebileceğinden, çocuğun steroidlerin etkileri geçene kadar birkaç hafta beklemesi gerekecektir. Bununla birlikte, düşük doz steroid içeren ilaçlar aşılara engel olmayabilir.

5. Çocuk HIV Pozitifse

HIV pozitif olan çocuklara , bağışıklık sistemleri ciddi şekilde etkilenmediği sürece aşılar yapılabilir. Bununla birlikte, ebeveynlerin HIV pozitif çocuklarının T hücre sınırı konusunda dikkatli olmaları gerekir; bu, kabul edilebilir sınıra kadar ve bu sınırda olmadıkça çocuğa canlı virüs ilaçları verilebilir, ancak bunun altına düşerse durum böyle olmayabilir. menzil.

6. Çocuk Kemoterapi Görüyorsa

Kemoterapi gören çocuklar bağışıklık sistemlerini zayıflatmıştır ve bu nedenle bu tür çocuklara canlı virüs aşıları uygulamak uygun olmayabilir.

7. Çocuğun Yüksek Ateşi Varsa

Çoğu zaman ebeveynler, çocukları 41 derece veya yüksek ateş gösteriyorsa aşılardan kaçınabilir. Bunun nedeni, ateşin olağan enfeksiyondan mı yoksa aşının yan etkilerinden mi kaynaklandığını belirlemenin zor olabilmesidir.

8. Çocuğun Yumurta Alerjisi Varsa

Kızamık ve grip aşıları yumurta kabuğunda geliştirilir. Doktor, alerji faktörünü dikkate alabileceğinden ve komplikasyonları önlemek için aşıyı daha küçük dozlarda uygulayabileceğinden, bu aşıların uygulanması kesinlikle güvenlidir. Ancak bazen ebeveynler çocuklarında herhangi bir alerjik reaksiyonu önlemek için aşıdan kaçınabilir.

Bir Çocuğun Aşılamasını Geciktirmenin Olası Riskleri

Aşı, çocuğunuzun önlenebilir hastalıklardan uzak durması ve yaşamı tehdit eden hastalıklarla savaşması için en iyi şansıdır. Doğumdan gençlere kadar, ebeveynler çocuklarının aşılama programını takip etmede dikkatli olmalıdırlar, bazen geciktirilirse aşı programı sadece çocuklarınız için değil, bazen de etrafındakiler için olası risklere neden olabilir. Gecikmiş aşılama programı nedeniyle ortaya çıkabilecek bazı komplikasyonlar şunlardır:

1. Çocuk için Artan Risk

Çocuğunuz için önerilen aşılama programı , bebeklere ve çocuklara yaşamlarının en savunmasız aşamalarında maksimum bağışıklık sağlayacak şekilde düzenlenmiştir. Herhangi bir gecikme, çocuğunuzu bazı ölümcül hastalıklara yakalanma riskini artırabilir. Bir çocukta gelişebilecek bazı durumlar şunlardır:

  • Kalıcı beyin hasarına veya sağırlığa yol açabilen menenjit
  • Kalıcı felce neden olabilen çocuk felci
  • Beyinde şişmeye ve hatta bazı durumlarda ölüme yol açabilen kızamık.

2. Başkalarına Karşı Artan Riskler

Çocuğunuza aşı yaptırmamak, yalnızca çocuğunuzun sağlığına yönelik riskleri artırmakla kalmaz, aynı zamanda çevresindeki diğer insanlar için de risklere neden olabilir, örneğin:

  • Çok fazla aşı yaptırmamış yeni doğan bebekler.
  • Bazı hastalıklardan komplikasyon geliştirme riski altında olabilecek yaşlılar.
  • Alacakları ilaçlar veya belirli sağlık komplikasyonları nedeniyle bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler

3. Diğer Riskler

Çocuğunuzun maruz kalabileceği diğer bazı riskler şunlardır:

  • Tetanoz veya Lockjaw söz konusu olduğunda, aşı tek önlemedir. Bunun nedeni, bu durumun birinden diğerine yayılmamasıdır, yani bu durumda sürü bağışıklığı işe yaramaz. Çocuğun aşı olmaması durumunda risk artar. Küçük bir kesik veya yara ölümcül olabilir.
  • Başka ülkelere seyahat etmeniz durumunda, çocuğunuzun aşı ile önlenebilir hastalık geliştirme riski yüksektir.
  • Aşıyla önlenebilir hastalıkların toplumda yayılması durumunda, çocuğunuzun maruziyetini azaltmanız gerekecek ve birkaç hafta boyunca veya salgın geçene kadar okula gitmeyi bırakması gerekebilir.

SSS

Ebeveynlerin çocuklarının aşılama takvimi, aşılamanın yayılması ve diğer ilgili hususlar hakkında soruları olması yaygındır. Bu bölümde sıkça sorulan bazı soruları yanıtlamak için çaba gösterdik.

1. Aşılamanın Ertelenmesinin Faydaları Var mı?

Çocuklarda aşıyı geciktirmenin olası faydalarının ne olabileceğini düşünüyorsanız, çocuğunuzu aşının acısından kurtarmak dışında, aşıları ertelemenin muhtemel bir faydası yoktur. Ayrıca, herhangi bir gecikme, çocuğunuzu yaşamı tehdit eden hastalıklara ve enfeksiyonlara yakalanma potansiyel tehlikesine maruz bırakmak anlamına gelir.

2. Eğer Bebeğimin Sonunda Hepsini Almasını Planlıyorsam Bazı Aşıları Neden Geciktiremiyorum?

Bebekler ve küçük çocuklar, hastaneye kaldırılmaya ve hatta bazı durumlarda ölüme yol açabilecek ciddi hastalıklara yakalanma konusunda en duyarlı olanlardır. Dozları yaymayı veya çocuğunuzun aşısını ertelemeyi planlıyorsanız, çocuğunuzu korumasız bırakır ve ölümcül hastalıklara ve enfeksiyonlara yakalanma tehlikesiyle karşı karşıya kalırsınız.

3. Emziriyor Olsam Bile Bebeğime Programa Göre Aşı Yapmam Gerekiyor mu?

Hiç şüphe yok ki emzirmenin bebeğinizin bağışıklığını geliştirmesine yardımcı olur. Ancak anne sütü her türlü enfeksiyon ve hastalığa karşı bağışıklık sağlamaz. Bu, aşıların bebeğinizi ölümcül hastalıklardan korumak ve ayrıca hastalıklara karşı uzun vadeli koruma sağlamak için önemli olduğu anlamına gelir.

4. Çocuğumun Henüz Kreşe Gitmediği İçin Aşılamasını Erteleyebilir miyim?

Büyük bir hayır, çünkü çocuğunuz evde veya kreşte olursa olsun, herhangi bir yerden veya herhangi bir yerden enfeksiyon kapabilir. Ölümcül hastalıkları önlemek için, çocuğunuza önerilen programa göre önlenebilir hastalıklara karşı aşı yaptırın.

5. Alternatif Aşılama Programları CDC Tarafından Onaylanıyor mu?

Aşıları aralık bırakmak veya ertelemek, çoğu ebeveynin, bebeklerinin ve çocuklarının tek bir klinik ziyarette veya kısa bir süre içinde daha fazla aşı yaptırmasını önlemek için yapabileceği kişisel bir seçimdir. Ancak, CDC tarafından onaylanmış resmi bir alternatif aşılama programı bulunmamaktadır.

6. Bebeğime Aşı Yapmadım Ama Fikrimi Değiştirdim. Ne yapalım?

İyi haber şu ki, aşıların çoğunda çocuğunuza aşı yaptırmak konusunda fikrinizi değiştirirseniz hiçbir zaman çok geç değildir. Sağlık uzmanınız, bebeğinizin mümkün olan en kısa sürede maksimum koruma sağlaması için bir program hazırlamanıza yardımcı olabilir.

7. Bebeğim Soğuk Algınlığı veya Ateşi Varsa veya Antibiyotik Kullanıyorsa Hala Aşı Olabilir mi?

Evet tabi ki! Düşük dereceli ateşi varsa veya antibiyotik kullanıyorsa çocuğunuza aşı yaptırmada sorun yoktur. Bununla ilgili herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, sağlık bakımı pratisyeninizle konuşabilirsiniz.

8. Randevuyu Kaçırırsam Bebeğimin Aşılara Yeniden Başlaması Gerekir mi?

Hayır, aşı programını baştan başlatmanıza gerek yoktur. Bir randevuyu veya aşıyı kaçırdıysanız, kaldığınız yerden başlayabilirsiniz. Ancak, daha iyi koruma sağlamak için öngörülen programa uymanız önemlidir.

Önlenebilir hastalıklara karşı aşı yaptırmak, çocuğunuzu belirli ölümcül enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı korumanın en iyi yollarından biridir. Aşı programını erteleme kararını vermeden önce sağlık bakımı pratisyeninizle konuşun.