Çocuğum Gece Yattıgında Korkarak uyanıyor.

Kabuslar canlı, korkutucu rüyalardır. Çoğu çocuk zaman zaman, genellikle sabahın erken saatlerinde kabus görür. Geceleri uykunun ilk birkaç saatinde sıklıkla aşırı terör ve panik olan gece terörleri, kabuslardan farklıdır.

Neredeyse tüm çocuklar bazen kabus görür ve çoğu ebeveynlerinin onları tekrar uykuya daldırmak için rahatlamasına ihtiyaç duyar.

Çocuklarda kabuslar nelerdir?

Kabuslar, çocukların korkmuş ve üzgün olarak uyanmasına neden olabilen kötü rüyalardır.

Çoğu çocuk, özellikle 3 ila 6 yaşları arasında epeyce kabus görür ve genellikle onları büyütür. Bazı çocuklar her kabus gördüklerinde farklı bir rüya görürler, bazıları ise aynı kabusu tekrar tekrar yaşayabilir.

Bazen kabuslar korkutucu bir şey tarafından tetiklenebilir. Bazı çocuklar özellikle şiddet içerikli gösterilere veya korku filmlerine karşı savunmasızdır.

Yardım etmek için ne yapabilirsin?

Çocuğunuzun kabusu varsa, onu rahatlatın. Onlara rüyanın gerçek olmadığını ve güvende olduklarını söyleyin.

Çocuğunuz aynı kabusu defalarca yaşıyorsa, onu neyin tetiklediğini bulmak mümkün olabilir. Belirli bir oyun, bir TV şovu, yatak odalarında bir oyuncak veya kapıdaki ahşap işçiliğinde bir desen olabilir. Arkalarında ne olduğunu bulabilirseniz, onları durdurabilirsiniz.

Kabusların çoğu sadece olur. Ancak bazı çocuklarda stres veya travma belirtisidir. Kabuslar yaygınsa veya çok rahatsız ediciyse, çocuğunuzun doktoruyla konuşun.

Raising Children Network, kabuslarla başa çıkmak için daha fazla ipucu içerir .

Gece korkmak nedir?

Gece terörü olan çocuklar genellikle uyuduktan sonraki ilk birkaç saat içinde uyanır ve çığlık atar veya seslenir. Terör birkaç dakika veya bazen yarım saat veya daha fazla sürebilir. Genellikle çocuğun gözleri tamamen açıktır, ancak bakmaktadır ve odaklanmamıştır. Ebeveynler için çok korkutucu olabilir.

Çocuk, onlarla konuşsanız veya oturtsanız bile uyanmıyor. Çoğu zaman onlara sarılarak ya da konuşarak sakinleşmezler. Çocuk hemen hemen ertesi sabah ne olduğunu hatırlamaz. Garip bir şekilde, bunlar uykunun normal bir parçasıdır.

Çoğu gece terörüne stres, diyet veya ebeveyn davranışları neden olmaz. Bazı durumlarda, sıcaklık , hastalık sırasında gece terörüne neden olabilir. Bazen gece terörleri ailelerde olur.

Yardım etmek için ne yapabilirsin?

Gece terörleri genellikle ilkokul yıllarında kaybolur. Gece terörü için özel bir tedavi yoktur. Ancak endişeleniyorsanız, çocuğunuzun doktoruyla konuşun.

Çocuğunuzun gece terörü varsa:

  • Terör sırasında onları uyandırmayın.
  • Sakin olun ve çocuğunuzun yanında kalın ve geçmesini bekleyin. Onları uyandırmaya çalışmayın – onları uyandırmaya çalışmak bölümün daha uzun sürmesine neden olabilir.
  • Gece terörü yaşayan çocuklar bazen etrafta koşturabileceğinden, ev ortamının güvenli olduğundan emin olun. Kapıları ve pencereleri kilitleyin.

Çocuğunuzun gece terörü varsa ve siz dışarı çıkıyorsanız, çocuğunuza bakan kişiye bunları anlattığınızdan emin olun

https://ildii.com/cocuklarda-uyku-sorunlari/