Çocuklarda astım nedir. Çocuklarda Astım Tedavisi.

Astım, nefes almada zorluğa neden olan kronik bir durumdur. Akciğerlere giden ve akciğerlerdeki hava yolları geçici olarak daralır. Astım hafif veya şiddetli olabilir. Bir bölüm dakikalardan saatlere hatta günlere kadar sürebilir.

Solunum yollarına astım ilaçları vermek için bir inhaler ve spacer kullanmak çocuğunuzun astım semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Astım yaşamı tehdit edebilir – çocuğunuz nefes almakta güçlük çekiyorsa, onu en yakın hastanenin acil servisine götürün veya (112) arayın.

Solunum yollarına astım ilaçları vermek için bir inhaler ve spacer kullanmak çocuğunuzun astım semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Astım krizini ne tetikler?

Akut astım atağının en yaygın tetikleyicisi, soğuk algınlığı gibi viral bir enfeksiyondur . Astım , havadaki toz, ev akarları, polen, hayvan kepeği (ölü deri ve kürk) ve sigara dumanı gibi yaygın bir maddeye karşı alerjik reaksiyonla da tetiklenebilir . Astım için diğer tetikleyiciler arasında egzersiz, soğuk hava, bazı ilaçlar ve hava ortamındaki değişiklikler (fırtına ve orman yangını dumanı gibi) bulunur. Astım atakları bazen tetikleyici kaldırılarak önlenebilir.

Tetikleyiciler bireyler arasında farklılık gösterir. Bazı tetikleyiciler önlenebilir, ancak diğerlerinin etkisini nasıl azaltacağınızı planlamanız gerekecektir.

https://ildii.com/bogmaca-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir/

Astım semptomları

Çocuğunuz aniden nefes almakta güçlük çekerse astımı olabilir ve nefes alırken öksürür veya hırıltılı bir ses çıkarır. Nasıl hissettikleri veya sıkıntılı göründükleri hakkında konuşmaları muhtemeldir. Çocuğunuz yeterince hava alamadığını hissedeceği için şiddetli bir astım krizi çok üzücüdür.

Dikkat edilmesi gereken belirtiler ve işaretler şunları içerir:

 • Tek işaret olabilecek öksürük (özellikle geceleri)
 • Hırıltı ve nefes darlığı
 • Göğüste sıkışma
 • Gece uyanmak
 • Nefes alma ‘gergin’ hissi, uyuşukluk veya fiziksel aktiviteye ilgi eksikliği

Çocuğunuzda aşağıdaki belirti ve belirtilerden herhangi biri varsa acil tıbbi yardım alın:

 • Nefes almada güçlük, hızlı nefes alma, nefes alırken göğüs duvarının içe doğru hareketi ve nefes verirken homurdanma
 • Konuşamama
 • Mavimsi dudaklar, vücuda yeterince oksijen ulaşmadığının bir işareti
 • Göğüste gerginlik
 • reçeteli ilaçlara cevap vermeyen sürekli öksürük veya hırıltılı solunum

Şiddetli bir astım krizi için ne yapılmalı

Çocuğunuzun astımı varsa, semptomları genellikle ne kadar hafif veya şiddetli olursa olsun, bir acil eylem planına ihtiyacınız vardır.

Çocuğunuzda şiddetli bir astım krizi varsa:

 • Sakin olun ve çocuğunuzu oturtun.
 • 0 ila 5 yaş arası çocuklar için, ara parça yoluyla inhalerden (genellikle mavi olan) 2 ila 6 ayrı puf verin. Her ilaç püskürtmesi için, bir sonraki nefesinizi vermeden önce çocuğunuz dört derin nefes almalıdır.
 • 6 yaş ve üstü çocuklar için inhalerden 4 ila 12 ayrı nefes verin. Her ilaç püskürtmesi için, bir sonraki nefesinizi vermeden önce çocuğunuz 4 derin nefes almalıdır.
 • 4 dakika bekleyin. İyileşme çok azsa veya hiç yoksa yukarıdaki 2. veya 3. adımı tekrarlayın.

4 dakika sonra hala çok az iyileşme varsa veya hiç iyileşme yoksa, bir ambulans çağırın ve çocuğunuzun astım krizi geçirdiğini belirtin. Ambulansın gelmesini beklerken, çocuğunuza inhalerden yukarıda anlatıldığı gibi ara parça aracılığıyla nefes verin. 4 dakika bekleyin ve tekrar yapın. Ambulans gelene kadar bunu tekrarlayın.

https://ildii.com/cocuklarda-bahar-alerjisi/

Çocuğunuzun astımını yönetmek

Astımı yönetmenin önemli bir parçası, çocuğunuz için kişiselleştirilmiş yazılı bir astım eylem planı geliştirmek için doktorunuzla birlikte çalışmaktır. Plan, çocuğunuzun astımını neyin tetiklediğini, ilaçları ne zaman ve nasıl alacağınızı ve semptomlar kötüleşirse ne yapacağınızı bilmenize yardımcı olur.

Çocuğunuzun astımına neyin neden olabileceğini anlamak da önemlidir, böylece evdeki tetikleyicileri azaltabilir veya kaldırabilirsiniz.

Çocuğunuza evde bakmanıza yardımcı olacak yardımlar ve ipuçları hakkında doktorunuza danışın. İlaçları ne zaman ve nasıl kullanacağınız ve ilacı çocuğunuzun solunum yollarına ulaştırmaya yardımcı olması için inhaler ve spacer gibi hangi cihazlara ihtiyacınız olacağı hakkında konuşabilirsiniz.

Ayrıca astım ilacı verildiğinde ve semptomların ne zaman ortaya çıktığını kaydetmek için bir günlük tutmaya yardımcı olabilir.