Annenin doğumdan sonraki ilk 24 saati

lk bebeğinize hamileyseniz, doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde vücudunuzda hangi değişikliklerin olabileceğini merak ediyor olabilirsiniz. Bu sayfa, hastanede normal bir vajinal doğumdan sonra ne bekleneceğini açıklamaktadır.

Doğumdan hemen sonra bebeğinizle deri teması bebeğinizle bağınızı kurmanıza yardımcı olur.

Doğum yaptıktan hemen sonra doğum odasında ne olur?

Doğum anında bebeğiniz cilt teması için göğsünüze kaldırılır. Kişisel ebe veya doktor size ihtiyacı dikiş tamir herhangi gözyaşları var olmadığını görmek için perine ve vajen duvarı denetleyecek.

Ebeniz bebeğinizi, nabzınızı ve kan basıncınızı kontrol edecek ve vajinal kan kaybını ve fundusunuzun (rahmin üst kısmı) sertliğini kontrol edecektir.

Yakında bebeğiniz ilk emzirme ye başlayacak .

https://ildii.com/bebeginizin-ilk-24-saati/

Bebeğinizin ilk 24 saati hakkında daha fazla bilgi edinin .

Bebeğimi doğurduktan sonra doğum odasında ne kadar kalacağım?

Normal bir vajinal doğumdan sonra, muhtemelen bebeğinizle birlikte doğum odasında yaklaşık 2 saat kalacaksınız. Doğum sonrası koğuşuna geçmeden veya eve gitmeden önce yemek yiyebilir ve duş alabilirsiniz. Doğum dan 4 ila 6 saat sonra eve gidiyorsanız, taburcu olana kadar doğum odasında kalabilirsiniz.

Doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde fiziksel olarak ne beklemeliyim?

Doğumdan sonra nasıl hissettiğin değişir. Kendinizi mutlu, bitkin, duygusal olarak tükenmiş veya hepsini birden hissedebilirsiniz. Bu normal.

Muhtemelen vajinadan kanacaksınız – kanama ‘lochia’ olarak bilinir. İlk 24 saat için, lochia çok ağır bir döneme benzer ve ayrıca bazı lochia pıhtılarını da geçirebilirsiniz. 50 sentlik bir parça gibi bazı pıhtılar daha büyükse, ebenize söyleyin. Yaklaşık 4 ila 6 hafta boyunca kan kaybetmeye devam edersiniz.

Bazı kadınlar, uterus hamilelik öncesi boyutuna gelmeye başladığında doğum sonrası ağrıları olur. Doğum sonrası ağrılar, doğum sancıları veya hafif ila orta dereceli dönem ağrıları gibi hissedilebilir. İkinci veya üçüncü bebeğinizi doğuruyorsanız, muhtemelen ilk bebeğinizin doğum sonrası ağrılarından daha güçlü olacaktır. Sırtınıza veya karnınıza sıcak bir paket yardımcı olabilir. Ayrıca doktorunuzdan veya ebenizden ağrının giderilmesini isteyebilirsiniz .

Perineniz doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde şişebilir.

  • Dinlenin – ağrıyı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olmak için uzanın
  • Buz – şişmeyi azaltmak için her 2-4 saatte bir 20 dakika buz paketi uygulayın.
  • Sıkıştırma – ekstra destek için sıkı oturan iç çamaşırı ve 2 ila 3 hamile pedi giyin
  • Egzersiz – pelvik taban egzersizlerine rahatça olabildiğince çabuk başlayın , ancak kesinlikle ilk birkaç gün içinde

Perine ağrınız varsa, ebenizden ağrının giderilmesini isteyin. Perine dikişleriniz varsa 1-2 hafta içinde erirler. Bölgeyi normal olarak duşta yıkayın ve nazikçe kurulayın. Bol miktarda lif tüketin ve bol su için ki dışkılarınız yumuşak olsun. Tuvaleti zorlamaktan kaçının. Kabız olursanız müshil isteyin.

Göğüsleriniz bebeğinizi beslemek için kolostrum üretecektir. Normalde küçük bir miktar üretilir. Bebeğinizin midesinin bir mermer büyüklüğünde olduğunu unutmayın.

Bir devlet hastanesinde veya doğum merkezinde basit bir vajinal doğumunuz varsa, muhtemelen 24 saat içinde eve gideceksiniz. Bir ebe sizi evde ziyaret edebilir. Bebeğinizi özel bir hastanede doğur duysanız, isterseniz daha uzun süre kalabilirsiniz. Hastanenize kalış süreniz için neler bekleyebileceğini sorun.

Sezaryen ameliyatınız varsa , deneyiminiz farklı olacaktır ve birkaç gün hastanede kalmayı bekleyebilirsiniz.

https://ildii.com/evde-dogum-yapmak/

Evde doğum yaparsam, doğumdan sonra ebem nasıl bir bakım sağlar?

Evde doğum yaparsanız , ebeniz bir süre sizinle kalır ve daha sonra sizi ve bebeğinizi kontrol etmek için geri döner. Doğumdan önce ebenizle daha sonra ne olacağını konuşun.

https://ildii.com/yeni-dogan-bebeginizi-emzirmek/