Doğumda K vitamini


K vitamini kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur ve ciddi kanamayı önler. Yenidoğanlarda, K vitamini enjeksiyonları, ‘yenidoğanın hemorajik hastalığı’ (HDN) olarak da bilinen ‘K vitamini eksikliği kanaması’ (VKDB) adı verilen, artık nadir görülen ancak potansiyel olarak ölümcül bir kanama bozukluğunu önleyebilir.

Bebeklere doğumdan sonra hastanede enjeksiyon yapılabilir. Devlet hastanelerindeki enjeksiyonlar kamu finansmanı ile karşılanır ve ücretsizdir. Özel bir hastanede doğum yapıyorsanız, rezervasyonunuzu yaparken bir maliyet olup olmadığını sorduğunuzdan emin olun.

Bebeğim için K vitamini neden önemlidir?

K vitamini kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Ciddi kanamaların önlenmesi şarttır. Bebekler, hamilelik sırasında veya emzirirken annelerinden yeterince K vitamini almazlar. K vitamini olmadan, ‘K vitamini eksikliği kanaması’ (VKDB) adı verilen nadir bir hastalığa yakalanma riski altındadırlar. VKDB beyinde kanamaya neden olabilir ve beyin hasarına ve hatta ölüme neden olabilir. Yeni bebeklere fazladan K vitamini verilerek VKDB önlenebilir. Yaklaşık altı aylık olduklarında kendi kaynaklarını kendileri oluşturmuşlardır.

K vitamini nasıl verilir?

Bebeklere K vitamini vermenin en kolay ve en güvenilir yolu enjeksiyon yapmaktır. Doğumdan hemen sonra bir enjeksiyon bebeği aylarca korur. Yaklaşık 1980’den beri, Avustralya’daki çoğu yeni doğan bebeğe K vitamini enjeksiyonu yapıldı. K vitamini ağızdan da verilebilir. Yeterli koruma sağlamak için birkaç oral doz gereklidir, çünkü K vitamini ağızdan verildiğinde de emilmez ve etkisi uzun sürmez.

Ağızdan K vitamini seçerseniz, bebeğinizin üç doz alması gerekir:

  • doğumda 1. doz
  • doz 2 genellikle üç ila beş gün sonra
  • Bebek tamamen anne sütü ile besleniyorsa dördüncü haftada 3. doz (Daha çok mama ile beslenen bebeklerin üçüncü doza ihtiyacı yoktur.)

Bebeğiniz K vitamini yuttuktan sonraki bir saat içinde kusarsa, bebeğin başka bir doz alması gerekecektir.

Tüm bebeklerde K vitamini olabilir mi?

Tüm bebeklerin K vitamini alması gerekir. Çok küçük veya prematüre bebeklerin daha küçük dozlara ihtiyacı olabilir – doktorunuz size bu konuda tavsiyede bulunabilir. Ağız yoluyla K vitamini bazı bebekler için uygun değildir:

  • Prematüre veya hasta olan bebeklere enjeksiyonla vitamin verilmelidir. Bunun iki ana nedeni vardır: ihtiyaç duyulan çok küçük dozun ağız yoluyla ölçülmesi zordur ve bu bebeklerin de beslenme güçlüğü çekmesi daha olasıdır.
  • Ağız yoluyla K vitamini seçerseniz, ancak bebeğiniz bir doz zamanı geldiğinde hastaysa, bebeğin bunun yerine enjeksiyon yaptırması gerekebilir.
  • Hamileyken epilepsi, kan pıhtıları veya tüberküloz için ilaç aldıysanız, doktorunuza veya ebenize söylemelisiniz. Bebeğiniz K vitaminini ağızdan ememeyebilir ve bunun yerine enjeksiyona ihtiyaç duyabilir.

K vitamininin yan etkisi var mı?

Avustralya’da yeni bebeklere 30 yıldan fazla süredir K vitamini verildi, hiçbir soruna yol açmamış gibi görünüyor. Birkaç yıl önce bir çalışma, K vitamini enjeksiyonlarının çocukluk çağı kanseriyle bağlantılı olabileceğini öne sürdü, ancak altı çalışma kanserle herhangi bir bağlantı bulamadı. Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Konseyi, bu çalışmalara ve mevcut diğer kanıtlara dikkatle baktı ve K vitamininin ister enjeksiyonla ister ağız yoluyla verilsin çocukluk çağı kanseriyle ilişkili olmadığı sonucuna vardı.

Bebeğimin K vitamini alması gerekiyor mu?

Bu senin seçimin. Bununla birlikte, yeni doğan bebeğinize K vitamini vermek, çok ciddi bir hastalığı önlemenin basit bir yoludur. Avustralya’daki tıbbi yetkililer, tüm bebeklere K vitamini verilmesini şiddetle tavsiye etmektedir. Buna erken veya hasta bebekler ve ameliyat olan bebekler ( sünnet dahil ) dahildir. K vitamini almamaya karar veren ebeveynlerin, VKDB’nin herhangi bir semptomunu çok dikkatli izlemesi gerekir.

Nelere dikkat etmeliyim?

Her zaman doktorunuzu veya sağlık çalışanınızı görmelisiniz:

  • Bebeğinizde açıklanamayan herhangi bir kanama veya morarma varsa – bu özellikle bebeğinizin K vitamini almadıysa önemlidir
  • Bebeğiniz üç haftadan büyükse, herhangi bir sarılık belirtisi varsa (deride sarı renk veya göz beyazları).

Karaciğer problemleri olan bebekler, K vitamini almış olsalar bile özellikle risk altındadır.

Bebeğim için K vitamini nasıl alırım?

Hamileliğiniz sırasında, doktorunuz veya ebeniz bebeğinizin enjeksiyonla mı yoksa ağız yoluyla mı K vitamini almasını istediğinizi sormalı ve temin edeceklerdir. Doğumdan hemen sonra bebeğinize K vitamini enjeksiyonu veya ilk doz ağız yoluyla yapılır. Bu bir doktor veya ebe tarafından verilecektir.

Ağız yoluyla K vitamini seçtiyseniz:

  • İkinci oral doz, bebeğiniz hastanede yenidoğan tarama testi yaptırdığında veya yerel doktorunuz veya sağlık çalışanı tarafından verilebilir.
  • Bebeğiniz üç ila dört haftalıkken önemli üçüncü oral dozu hatırlamanız gerekir. Yardıma veya tavsiyeye ihtiyacınız varsa doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla konuşun.

Bebeğinizin K vitamini dozlarının bebeğin kişisel sağlık kaydına kaydedildiğinden emin olun. Bebeğinizde K vitamini yoksa, bunun taburculuk sırasında sağlık kayıtlarına da not edildiğinden emin olun.