Bebeklerde sarılık Nedir

Sarılık, yeni doğanlarda ciltte ve göz beyazlarının sararmasına neden olan yaygın bir durumdur. Tam zamanlı yeni doğan bebeklerin yaklaşık% 60’ında ve prematüre bebeklerin% 80’inde hafif sarılık görülür. Büyük ihtimalle doğumdan sonraki üçüncü günden itibaren farkına varacaksınız. Sarılık genellikle zararsızdır ve 1-2 hafta sonra kaybolur.

Yenidoğanlarda yaygın sarılık nedenleri

Kırmızı kan hücreleri parçalandığında, cildin sararmasına neden olan ‘bilirubin’ adı verilen bir kimyasal salınır. Yeni doğan bebekler çok sayıda kırmızı kan hücresiyle doğarlar (ve parçalanmaları gerekir) , ancak karaciğerleri bilirubinden kurtulacak kadar gelişmemiştir. Bu, sarılığa neden olan bir bilirubin aşırı yüklenmesine neden olur. Yaklaşık 2 haftalıkken, bir bebeğin karaciğeri daha gelişmiştir ve bilirubini kandan uzaklaştırmada daha iyidir.

Sarılıklı yenidoğanların çoğunda ‘anne sütü sarılığı’ olacaktır. Bu, anne sütündeki bir kimyasalın bilirubinin uzaklaştırılmasına müdahale etmesidir. Bu tür sarılık genellikle birkaç hafta sonra tedavi olmaksızın kendi kendine düzelir.

Yenidoğanlarda nadir görülen sarılık nedenleri

Nadir görülen bir sarılık türü, annenin ve bebeğin kan grupları uyumsuz olduğunda (genellikle ABO veya Rhesus faktör uyumsuzluğu) ortaya çıkar. Bu genellikle ilk hamilelik sırasında bir sorun değildir çünkü annenin ve bebeğin kan akışları karışmaz. Ancak doğum sırasında bebeğin kanının bir kısmı annenin kanına karışabilir.

Anne daha sonra sonraki hamilelikte aktif hale gelen ve ikinci bir bebeğin kırmızı kan hücrelerine saldırmak için plasentayı geçen antikorlar geliştirir . Kırmızı kan hücrelerinin yok edilmesi, ikinci bebeğin kan dolaşımına daha fazla bilirubinin salınmasına ve bu da sarılığa neden olur. Bu tür sarılık genellikle doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde görülür.

Biliyer atrezi, bebeklerde nadir görülen bir başka sarılık nedenidir. Karaciğerden bağırsağa safra taşıyan küçük tüpler yaralandığında meydana gelir. Bu rahatsızlığa sahip bebekler genellikle normal büyürler ve ilk başta iyi görünürler, ancak erken teşhis ve tedavi edilmezse ciddi karaciğer hastalığına yakalanacaklardır. Sarılık genellikle 2 haftalık olduktan sonra devam eder ve soluk görünümlü dışkısı da olabilir .

Sarılık belirtileri

Yenidoğanda sarılık, cildin ve gözlerin beyazlarının sarı bir renk almasına neden olur. Tipik olarak yüzde ve kafada başlar. Bilirubin seviyesi artarsa ​​renk vücuda yayılır. Bebekler de uykulu olabilir ve beslenmede güçlük çekebilir.

Doktorunuzu ne zaman görmelisiniz

Sarılık genellikle zararsızdır, ancak bir hemşire veya doktor yeni doğan bebeklerde tüm sarılık vakalarını kontrol etmeli ve izlemelidir. Bazı bebeklerde şiddetli sarılık vardır ve bu çok nadiren hemen tedavi edilmezse sağırlığa ve hatta beyin hasarına yol açabilir.

Aşağıdaki durumlarda bebeğinizi doktora götürmelisiniz:

  • bebeğiniz iyi değil, yetersiz besleniyor ve yeterince kilo almıyor
  • bebeğinizin dışkısı soluklaşır ya da çişi kararır
  • bebeğiniz doğumdan sonraki ilk 48 saat içinde sarılık geliştirir
  • sarılık bir hafta sonra daha belirgin hale gelir
  • sarılık 2 hafta sonra geçmedi

Sarılık testleri

Bebeğinizde 2 haftadan uzun süren sarılık varsa – özellikle dışkıları soluksa veya otları koyu renkteyse – kandaki ‘konjuge bilirubin’ seviyelerini kontrol etmek için kan testine ihtiyaç duyacaktır. Daha sonra karaciğerleri üzerinde daha fazla teste ihtiyaçları olabilir.

Normal sarılık tedavisi

Yenidoğanlarda sarılık tedavisi, ne kadar kötü olduğuna ve buna neyin sebep olduğuna bağlıdır.

Doğumdan birkaç gün sonra sarılık gelişen bebeklerin kanlarındaki bilirubin seviyelerini kontrol etmek için genellikle dikkatli bir şekilde, bazen topuktan kan testleriyle izlenmeleri gerekir . Tedavi basittir – sadece yeterli sıvıya ihtiyaçları vardır. Bebeğinizde hafif sarılık varsa, düzenli olarak emzirildiğinden veya mama beslendiğinden emin olun.

Bilirubin seviyeleri yüksekse bebek birkaç gün fototerapi tedavisi alabilir. Bu tedavi, aşırı bilirubin yüklenmesinin parçalanmasına yardımcı olmak için ultraviyole ışık kullanır. Bebeğin 2 ila 3 gün boyunca mavi bir fototerapi lambasının altında bir karyolaya çıplak olarak yerleştirilmesini içerir. Bebeğin gözleri koruma amacıyla kapatılacaktır.

Fototerapinin minimum yan etkisi vardır, ancak bebekte birkaç gün hafif bir kızarıklık ve akıcı dışkı olabilir. Bazı bebeklerin fototerapi sırasında küçük sıvı kayıpları olur, bu nedenle şu anda ekstra beslenmeye ihtiyaç duyabilirler. Bebeklerin çoğu fototerapi tedavisini iyi tolere eder.

Bebeğinizde anne sütü sarılığı varsa, emzirmeyi bırakmanıza gerek yoktur . Bu tür sarılık genellikle hafiftir ve zamanla kendiliğinden iyileşir. Ne yapmanız gerektiğinden endişeleniyorsanız, çocuğunuz ve aile sağlığı hemşireniz veya doktorunuzla konuşun.

Ciddi sarılık tedavisi

Bilirubin seviyelerinin çok yüksek olduğu şiddetli sarılık, kan değişimi ile tedavi gerektirebilir. Bu, bir bebeğin kendi kanının uyumlu taze kanla değiştirildiği zamandır. Bu yaygın değil.

Önleme

Yalnızca ‘uyumsuz kan grubu’ sarılığı önlenebilir. Bu tür bir sarılıktan şüpheleniliyorsa, anneye doğumdan sonra anti-D enjeksiyonu yapılır. Bu, sonraki gebeliklerde komplikasyonları önleyebilir.