Bebeklerde Sünnet

Sünnet, bir erkek veya kız çocuğunun cinsel organlarından bir miktar deri veya doku çıkaran cerrahi bir işlemdir. Avustralya’da kadın sünnetinin her türü yasa dışıdır. Bu makale sadece erkek çocuklarının sünnet edilmesiyle ilgilidir.

Doğumda çoğu erkek çocuk penisin ucunu kaplayan bir deri kılıfına sahiptir. Bu koruyucu kılıf sünnet derisi olarak adlandırılır. Sünnet sırasında bu deri kılıfı kesilerek penisin başını (başını) açığa çıkarır. Sünnet bazen doğumdan birkaç gün sonra lokal anestezi altında veya anestezisiz yapılır. Alternatif olarak, birkaç aylıkken hastanede lokal veya genel anestezi ile veya daha sonra yaşamda yapılabilir.

Bir erkek çocuk sünnetsiz ise

Doğumda, sünnet derisi penisin altındaki glans ile birleştirilir, böylece sünnet derisi geri çekilemez. Çocukluk döneminde sünnet derisi hassas penis başını örtmeye ve korumaya devam eder. Çoğu erkek çocuk için çocukluk döneminde bazı zamanlarda sünnet derisi glanstan ayrılır ve glansı açığa çıkarmak için geri çekilebilir.

Sünnet derisi kolayca geri çekildikten sonra, erkekler banyoda veya duştayken altını yıkayabilir. Genellikle sünnet derisi kendine bakacak şekilde tasarlanmıştır. Sünnetsiz bir penis için özel bir bakıma gerek yoktur.

Sünnet derisi sinir uçları bakımından zengindir ve erkek çocuk büyüdükçe cinsel duyumda önemli bir rol oynadığı hissedilir.

Erkek çocuk sünnetli ise

Sünnet izi iyileştikten sonra glans kalıcı olarak açığa çıkacaktır. Penisin görünümü, ne kadar derinin çıkarıldığına ve sünnet derisinin nerede kesildiğine bağlı olacaktır. Sünnetli penis için özel bir bakıma gerek yoktur.

Pek çok ebeveyn, sünnetli veya sünnetsiz erkek çocuklarının penisi için endişelenir. Oğullarının diğer erkeklerden farklı hissedeceğinden ya da farklı görüneceğinden ya da sünnetinin – ya da sünnet olmamasının – düzensiz ya da olağandışı olduğundan endişelenirler. Ama erkek çocuklar genellikle bu kadar rahatsız olmazlar. Sünnetsiz bir çocuk, sünnetli bir arkadaşına neden farklı göründüğünü sorabilir veya tam tersi olabilir, ancak bu ikisi için de büyük bir sorun olma ihtimali düşüktür.

Sünnet tartışması

Oğlunuzu sünnetsiz bırakmanın nedenleri

Pek çok anne-baba sünnete karşı olabilir çünkü sünnet derisi erkek vücudunun doğal bir parçasıdır. Doktorlar, çoğu durumda sağlık yararlarından daha ağır basmayan riskler taşıyan cerrahi bir işlem olduğundan, erkek bebeklerin rutin sünnet edilmesine karşı tavsiyede bulunurlar. Avustralya’da bir erkek çocuğu sünnet etmenin birkaç tıbbi nedeni vardır. Sünnet derisinin neden olduğu çoğu sağlık durumu bu günlerde kolayca tedavi edilebilir.

En deneyimli doktorlar ameliyatı yapsa bile sünnetlerde işler ters gidebilir. Operasyon sonrası kanama gibi kısa süreli sorunlar esas olarak küçüktür. Çok nadir durumlarda, sorunlar üretra hasarına, kangrene ve penisin kaybına veya bazen ölüme neden olabilir. Uzun vadeli sorunlar, kısıtlı idrar çıkışı (meatal stenoz) ve özellikle çok fazla deri alınmışsa veya düzensizse penisin görünümü ile ilgili endişeleri içerebilir.

Oğlunuzun sünnet edilmesinin nedenleri

İnsanlar erkekleri dini, kültürel, tıbbi veya kişisel nedenlerle sünnet eder. Yahudi ve Müslüman inancına sahip kişilerde ve farklı kültürel geçmişlere sahip kişilerde yaygındır.

Sünnet olmak, bir erkek bebeğin idrar yolu enfeksiyonu geçirme riskini önemli ölçüde azaltır ve sünnet derisi altında enfeksiyon riskini azaltır. Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu yaygın değildir.

Sünnet ayrıca iltihaplı veya çok sıkı bir sünnet derisine sahip olma sorununu da önleyebilir. Bu durum ortaya çıkarsa, çoğu durumda basit önlemler kullanılarak doktorunuz tarafından oldukça kolay bir şekilde yönetilebilir.

Sünnetin ergenlikten önce erkekler için başka faydaları olduğu bilinmemektedir.

Yetişkin veya çocuk olarak sünnet edilen erkeklerin, Afrika gibi yüksek riskli bölgelerde HIV (AIDS) kapmaktan kısmen korundukları görülmüştür. Ayrıca genital siğillere karşı aşı olmayan ülkelerde genital siğil kapma riskleri daha düşüktür (Avustralya aşı yapıyor). Sünnet ayrıca penis kanseri riskini de neredeyse ortadan kaldırır, bu da esas olarak geri çekilemeyen sıkı sünnet derisine sahip yaşlı erkeklerde görülür.

Bununla birlikte, bu Avustralya’da 250.000 erkekten birinin görülme sıklığı ile oldukça nadir görülen bir durumdur.

Senin seçimin

Neye karar verirseniz verin, oğlunuzun penisi hakkında kayda değer bir endişe olmaksızın normal bir çocukluk ve yetişkin yaşamı olması muhtemeldir.

Oğlunuzu sünnet etmenin riskleri ve yararları hakkında doktorunuzla konuşun. Ne yapacağınızdan emin değilseniz, oğlunuzu sünnet derisiyle bırakabilir ve bir ergen çocuk veya genç bir yetişkin olarak kendisi için karar vermesine izin verebilirsiniz.

Önceden planlama

Oğlunuzu sünnet ettirmeye karar verirseniz, ameliyatın güvenli bir şekilde yapıldığından emin olmak için bazı adımlar atabilirsiniz. Oğlunuzu sünnet eden kişinin tecrübeli olmasını sağlayarak başlayın. Doktorun kaç işlem yaptığını ve kaç komplikasyon meydana geldiğini sorun. Tüm doktorların size dengeli bilgi vermesi ve kararınıza saygı göstermesi gerekir.

Ayrıca oğlunuzun işlem sırasında ve sonrasında yeterli ağrı kesici almasını sağlamaya çalışın. Ameliyat sonrası takip için doktora erişiminizin olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca size herhangi bir maliyeti sorun.

Dünya çapında sünnet

Dünyanın dört bir yanındaki Müslüman ve Yahudi ebeveynlerin çoğu, erkek çocuklarını dini nedenlerle sünnet ediyor. Dünyadaki diğer aileler arasında, erkek çocukların yaklaşık% 85’i sünnet edilmemiştir. Sünnetin çok yaygın olduğu tek büyük batı ülkeleri Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’dır. İngiltere’de, Avrupa ve Asya’nın çoğunda, Güney Amerika ve Orta Amerika’da sünnet nadirdir.