Anne sütünün sağılması ve saklanması

BP5T8A Bottles of breast milk in refrigerator

Süt sağmak, sütü göğsünüzden çıkarmak için ellerinizi veya bir pompa kullanmak anlamına gelir, böylece sütü saklayabilir ve daha sonra bebeğinize besleyebilirsiniz.

BP5T8A Bottles of breast milk in refrigerator

Aşağıdakiler dahil çeşitli nedenlerle süt sağmanız gerekebilir:

 • Bebeğiniz hasta ya da erken doğduğu için ya da işe ya da okula geri döndüğünüz için bebeğinizden uzak durmalısınız
 • meme uçlarınız hasar görmüş ve bağlanma ağrılı
 • Süt üretiminiz düşük ve sağmak süt üretimini teşvik edecek
 • Göğüsleriniz rahatsız bir şekilde doluysa veya bebeğiniz iyi emmiyorsa ancak yine de anne sütü vermek istiyorsanız

Sağılmış anne sütü, bebeğinizin ilk katı yiyecekleri ile de kullanılabilir .

Sütü elle veya göğüs pompası ile sağabilirsiniz . Farklı pompalar farklı kadınlara uygundur, bu nedenle tavsiye isteyin veya satın almadan önce deneyip deneyemeyeceğinizi görün. Kullanmadan önce her zaman kabın veya pompanın temiz ve sterilize edilmiş olduğundan emin olun.

Elle ifade etmek

Özellikle ilk günlerde, elle süt sağmayı pompa kullanmaktan daha kolay bulabilirsiniz. Ayrıca bir pompa satın almanız veya ödünç almanız gerekmeyeceği anlamına da gelir.

Aşağıdaki öneriler yardımcı olabilir:

 • Başlamadan önce ellerinizi sabun ve ılık suyla iyice yıkayın ve göğsünüze nazikçe masaj yapın.
 • Göğsünüzü areolanızın (göğsünüzün daha koyu olan kısmı) hemen arkasında kapatın.
 • Başparmağınızı ve diğer parmaklarınızı C şeklinde kullanarak yavaşça sıkın. Bunun acıtmaması gerekir (meme ucunu doğrudan sıkmayın, çünkü onu ağrıtabilir ve ifade edemezsiniz).
 • Basıncı bırakın, ardından bir ritim oluşturarak tekrarlayın. Parmaklarınızı cildinizin üzerinde kaydırmamaya çalışın. İlk başta sadece damlalar görünecek, ancak süt üretiminizi artırmaya yardımcı olacağından devam edin. Uygulama ve biraz zamanla süt serbestçe akabilir.
 • Daha fazla damla çıkmadığında parmaklarınızı çevirin ve göğsünüzün farklı bir bölümünü deneyin ve tekrarlayın.
 • Akış yavaşladığında diğer memeye geçin. Süt çok yavaş damlayana veya tamamen durana kadar göğüs değiştirmeye devam edin.
 • Süt akmazsa parmaklarınızı hafifçe meme ucuna doğru veya daha uzağa hareket ettirin veya göğse hafif bir masaj yapın.
 • Akarken sütü yakalamak için sterilize edilmiş bir biberon veya kabı göğsünüzün altına tutun.

Kupa besleme

Bazen bebeğinizin fazladan süte ihtiyacı olabilir veya göğsünüzden beslemesi zor olabilir. Bu durumda, ebeniz bebeğinize bir bardakta sağılmış süt vermenizi önerebilir.

Bu, bebeğinizin boğulma riskini ortadan kaldıracak kadar kendinden emin hissedene kadar bir ebe gözetiminde yapılmalıdır.

Anne sütünün saklanması

Sağılmış anne sütünün saklanması

Anne sütü, sterilize edilmiş cam veya plastik kaplarda, kapatılabilir plastik torbalar dahil olmak üzere saklanabilir. Önceden soğutulmuş veya dondurulmuş süte eklemek yerine daima yeni bir kap kullanın.

Daha sonra sütünüzü saklayabilirsiniz:

 • 5 ° C veya daha düşük sıcaklıkta en fazla 72 saat (3 gün) buzdolabında
 • buzdolabının içindeki buz veya dondurucu bölmede iki hafta boyunca
 • ayrı kapılı buzdolabının dondurucu bölümünde 3 ay
 • derin dondurucuda 6 ila 12 ay

Anne sütü her zaman sterilize edilmiş bir kapta saklanmalıdır . Pompa kullanıyorsanız, her zaman kullanımdan önce ve sonra temizleyin ve sterilize edin.

2 gün içinde kullanılmayan sağılmış süt dondurulmalıdır. Sütün ifade edildiği tarih ve saati ilk olarak yazmayı ve en eski sütü kullanmayı unutmayın.

Dondurulmuş anne sütünün çözülmesi

Sütünüzü dondurduysanız, bebeğinize vermeden önce buzdolabında çözdürün. Buzu çözüldüğünde hemen kullanın. Dondurulmuş süt bebeğiniz için hala iyidir ve formül sütten daha iyidir. Çözüldükten sonra sütü yeniden dondurmayın.

Anne sütünün ısıtılması

Bebeğiniz soğuk içmekten mutluysa, sağılmış sütü doğrudan buzdolabından besleyebilirsiniz. Ya da şişeyi ılık suya koyarak sütü vücut sıcaklığına kadar ısıtabilirsiniz.

Bebeğinizin ağzını yakabilecek sıcak noktalara neden olabileceğinden anne sütünü ısıtmak veya buzunu çözmek için mikrodalga fırın kullanmayın.

Bebeğiniz hastanedeyse

Bebeğiniz erken veya hasta olduğu için anne sütünü sağıyor ve saklıyorsanız, bebeğinizin bakımını üstlenen hastane personelinden nasıl saklayacağınız konusunda tavsiye isteyin.