1 Aylık Bebeğinizin gelişmesi ve büyümesi

Bebek gelişimi doğumla başlar ve hızlı büyür ve çok şey öğrenir. 1. ayda, bebeğiniz için gerçekten önemli olan tek şey sarılma, uyumak ve beslenmedir. Onlarla geçirdiğiniz zaman, dünyayı deneyimlemeye başlarken beyinlerinin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olacaktır.

Bebeğiniz muhtemelen şu anda çok ağlayacaktır . Bunun nedeni genellikle aç olmaları veya kirli bir bezleri olmasıdır , ancak bebekler genellikle görünürde bir sebep olmadan ağlarlar. Onları rahatlatmak için bol bol kucaklayın ve ağlamanın sonunda geçeceğini unutmayın.

6 ila 8 haftalıkken, bebeğinizin çocuk ve aile sağlığı hemşiresi, ebe, doktor veya çocuk doktoru gibi bir sağlık profesyoneli tarafından tam bir sağlık incelemesine ihtiyacı vardır .

1 aylık bebeğiniz

Tüm bebekler farklı oranlarda büyür. Ancak ortalama olarak bu yaşta her ay 0,7 ila 0,9 kg kazanır ve 2,5 ila 4 cm büyürler. Baş çevresi her ay yaklaşık 1.25 cm artacaktır.

Tüm bebekler doğduktan hemen sonra kilo verirler. Sağlıklı bebekler genellikle yaklaşık 2 ila 3 hafta içinde doğum ağırlıklarına geri döner ve daha sonra büyümeye devam eder.

Bebeğiniz doğumda tartılmıştır ve doktorunuz veya anne çocuğu sağlığı hemşireniz büyümesini düzenli olarak bir büyüme çizelgesi üzerinde çizecektir . Bebekler farklı şekil ve boyutlarda gelir ve bebeğiniz büyük veya küçük olabilir. Önemli olan, zaman içinde tutarlı bir şekilde büyümeleridir. Bebeğinizin kilo alımını diğer bebeklerinkiyle karşılaştırmamaya çalışın.

Bebeğiniz ne yapabilir?

1. ayda bebeklerin yaptıklarının çoğu hala reflekslerden kaynaklanmaktadır. Eylemlerini düşünmüyorlar. Ellerinin avuçlarına koyarsanız emiyor, yutuyor, süt arıyor ve bir nesneyi kavrıyor olacaklar (ancak çoğu zaman ellerini sıkı küçük yumruklarla sıkıyorlar). Ayaklarını düz bir yüzeye koyarsanız, bir ayak diğerinin önüne de basarlar.

1 ayda her iki gözle odaklanmaya başlayacaklar ve hareket eden bir nesneyi bir yandan diğer yana takip edebilecekler. Muhtemelen bir nesneye bakmak yerine insan yüzüne bakmayı tercih edecekler ve yaklaşık 45 cm uzakta tutarsanız gözlerinize derinlemesine bakacaklar. Bebeklerin çoğu bu yaşa kadar ebeveynlerini tanıyabilir.

Bir aylık bebekler sesinizin sesine bayılırlar, ancak yüksek bir ses duyarlarsa ürkerler. Geri düşebilir, kollarını ve bacaklarını dışarı atabilir, gözlerini kırpabilir ve daha hızlı nefes alabilirler.

İlk ayın sonunda, çoğu bebek karnına yatırdığınızda başını kaldırabilir ve başını yana çevirir. Boyun kasları güçlendikçe, araba koltuğunda veya taşıyıcıda başlarını çevirip kaldırabilecekler .

Bebeğiniz acıktığında veya rahatsız olduğunda yüksek sesle ağlayacaktır. Mutlu ve mutlu olduklarında, genellikle küçük sesler çıkarırlar. Bebeğinizin seslerine lıkırdayarak ve sakinleştirerek yanıt verin.

1. ayda, bazı bebekler bir mankenle veya hatta parmaklarını veya başparmaklarını emerek kendilerini nasıl rahatlatacaklarını öğrenecekler . Bebeğinizin emmesine yardımcı olmak, onu sakinleştirmenin iyi bir yoludur.

Bebeğinizin gelişmesine nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Bebeğinizle mümkün olduğunca çok zaman geçirin. Gözlerinin derinliklerine bakmak ve onlara gülümsemek, bağlanmalarına ve kendilerini güvende ve güvende hissetmelerine yardımcı olacaktır.

Okuyun ve bebeğinize şarkı söyleyin. Anlayamasalar bile sesini duymaktan zevk alacaklar. Müzik, duyularını harekete geçirmeye yardımcı olur ve onları eğlendirir. Onlarla oynamak da bağınızı güçlendirecektir.

Bir seferde 1 ila 5 dakika karnına koyarak bebeğinizin boyun kuvvetini geliştirmesine yardımcı olun. Buna karın zamanı denir . Karın zamanı boyunca daima bebeğinize göz kulak olun ve her zaman sırtüstü uyutun .

Geliştirme sorunu işaretleri

Bebekler farklı bir hızda gelişir. 1 ayda bebeğiniz ve ihtiyaçlarını öğrenmeye devam edeceksiniz. Ancak aşağıdaki durumlarda doktorunuzla veya anne çocuğu sağlığı hemşirenizle konuşun:

  • iyi beslenmiyorlar
  • düzenli olarak günde 16 saatten fazla uyuyorlar
  • kollarını veya bacaklarını hareket ettirmiyorlar
  • yüzünüzü gözleriyle takip etmiyorlar veya sizi gördüklerinde cevap vermiyorlar
  • lıkırdayan sesler çıkarmıyorlar
  • ürkütmüyorlar ya da bir şeyler duymuyorlar
  • bebeğinizin ağlaması veya uyuması konusunda endişelisiniz